Emlak vergisinden muaf olanlar kimlerdir?

emlak vergisinden muaf olanlar kimlerdir

Emlak vergisi mevzuat uygulaması gereğince bazı kişiler vergi ödemelerinden muaf olabiliyor.Peki emlak vergisinden muaf olanlar kimlerdir? İşte emlak vergisinden muaf olanlar..

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu esaslarına göre mesken, işyeri, arsa ve arazi sahipleri emlak vergisi mükellefi oluyor. Kanunen Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar vergiye tabi tutuluyor.

Taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenen emlak vergisi iki taksit şeklinde ödenebiliyor.Vergi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Taşınmaz malın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler PTT ile yapılabiliyor.

Emlak vergisinde arsa, arazi ve işyerleri için muafiyet bulunmazken;konutlar için sıfır oranlı emlak vergisi uygulaması bulunuyor.Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanan kişiler verigden muaf oluyor.Peki emlak vergisinden muaf olanlar kimlerdir? diyorsanız işte yanıtı..

Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan tek dairesi olan ve emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler, şehitlerin dul ve yetimleri, gaziler, engelliler ve geliri olmayan işsizler emlak vergisinden muaf oluyor.

Emlak vergisinden muaf olmak için yukarıdaki koşullara sahip olan kimselerin belediyeye giderek müracaatta bulunmaları gerekiyor.

2015 emlak vergisi oranı!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*