Döviz kurlarındaki dalgalanmaların gayrimenkul sektörüne etkisi!

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş

Dünyanın 1 numaralı gayrimenkul danışmanlık firması Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, son günlerde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların gayrimenkul sektörüne etkisini değerlendirdi. “Doların yükselişi piyasalarda endişe yaratırken, bu ortamda artan konut satışları ile yüzleri güldürüyor” diyen Taş, bu yılın başından bu yana yükseliş eğiliminde olan ve dün 2.95 seviyesini de aşan dolar, gayrimenkul alacakları harekete geçirdiğini kaydetti. Taş, “Ellerinde bulunan doları bozdurmaya başlayanlar, piyasaya hareket getirmeye başladı. Özellikle yabancı yatırımcılar bu ortamda avantaj sağlıyor. Kurdaki artışın konut sektörünün yüksek sezonuna denk gelmesi de gayrimenkul sektörüne fayda sağlayacak” açıklamasını yaptı.

Sektörün 2016 yılına iyi başladığını belirteren Dr. Gökhan Taş, şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz yıl gayrimenkul sahibi olanlara 1 milyon 289 bin kişi daha eklenirken en fazla emlak alınan kent İstanbul oldu. Seçimler öncesinde yaşanan kısa süreli durgunluğa rağmen geçen yılı büyümeyle kapatan gayrimenkul sektöründe bu yıl 1,5 milyon satış adedine ulaşılması bekleniyor”.

Yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenlerin, metrekaresi düşük, herkesin alabileceği daireleri tercih etmesi gerektiğini vurgulayan Taş, “Bu tür dairelerin çok daha kolay satılabileceğine dikkati çekerek, 1 milyon liralık daire almak yerine, bu parayla 4 tane küçük daire almak daha avantajlı olacaktır. Ara kat tercih etmeliler. Site içinde, sosyal yaşamın olduğu yerlerde satış daha kolay olur. Dükkan, ofis gibi ticari gayrimenkul yatırımlarının daha fazla kira getirisi olur” görüşünü dile getirdi.