Dolar artışı gayrimenkul sektörünü nasıl etkileyecek?

Istanbul-40938

Gayrimenkul sektörünün önemli isimleri, “Dolardaki artış, yabancılar için sürpriz indirime dönüştü. Satışlarda gözle görülür artış var” dedi.
Doların 3 TL sınırına dayanmasıyla birlikte pek çok sektörde hesaplar şaştı. Şirketler B planlarını devreye sokmaya başladı. Gayrimenkul sektörünün ise dolardan şikayeti yok. Hatta son günlerde konut satışlarında gözle görülür bir artış var. Sektör oyuncularına, ‘sisli havada’ nasıl bir strateji izlediklerini sorduk…

TSUNAMİ’DE SÖRF YAPIN

11
İnanlar Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, riskleri sevdiğini belirterek, “Benim astroloji haritamda ‘Tsunami’de sörf yapar’ yazıyor. Ancak riskleri doğru yönetmek lazım. Yeni duruma göre risk planı yapıp ona göre hareket etmek gerekir” dedi.

MALİYET AVANTAJI OLDU
Riskler iyi yönetildiği takdirde, bu ortamda arazilerde, maliyetlerde ciddi fırsatlar olduğunu belirten İnan, “Fırsatları değerlendirebiliyoruz. Frene basmayı hiçbir zaman düşünmedik” şeklinde konuştu. Dolar kurundaki artışa da değinen İnan, “Yabancılar için piyasada ciddi fırsatlar oluştu. Ayrıca son günlerde dolardaki kârını nakde çevirip, gayrimenkul yatırımına dönen yerli yatırımcılar da oldu” diye devam etti.

İSTİHDAMA DEVAM

222

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ise “Türkiye son 1.5 yılda 3 seçim yaşadı. Gayrimenkul buna rağmen olumsuz bir sürece girmedi. Bizim gibi firmaların görevi böyle durumlarda üretmeye, istihdam yaratmaya devam etmektir. Biz de öyle yapıyoruz” diye konuştu.

2 BİN YERİNE 1.400 $’A İNDİ
2 Eylül’de yeni projelerini satışa sunacaklarını hatırlatan Dumankaya, “Lansmanın tarihini değiştirsek mi diye düşündük. Ama değiştirmedik” dedi. Dolardaki artışın yabancılar için alımı tetikleyici etki yaptığınıda vurgulayan Dumankaya, şöyle konuştu: “Yatırımcı için yüzde 30’luk bir fiyat avantajı söz konusu. Daha önce 2 bin dolara alacağı evi, şimdi bin 400 dolara alabiliyor. Bu nedenle Ramazan’dan sonra sirkülasyon önemli ölçüde arttı.”

TEK İHTİYACIMIZ İSTİKRAR

333

Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş “Doların yükselmesi yabancı yatırımcının alım gücünü artırıyor. Son günlerde alımları bir miktar tetiklendi. Bizim tek ihtiyacımız istikrar. Seçim sonucunda tek parti iktidarı psikolojik engellerimizi kaldırır” dedi.

YÜZDE 30 AVANTAJ DOĞURDU
Sektör temsilcilerinin anlattıklarına göre kur artışı, yabancıya ‘sürpriz’ indirim oldu. Bu hareketlilik nedeniyle yüzde 30’a varan bir avantajları söz konusu. Yerli yatırımcı da dolarını bozup, gayrimenkule yönelmiş durumda.

DOLAR BOZDURAN TÜRKLER DE VAR

444

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya “Yabancı yatırımcı zaten bu artıştan kaynaklanan kârı değerlendiriyordu şimdi yüksek fiyattan dolar bozduran Türk yatırımcının da gayrimenkule yöneldiğini gözlemledik” dedi.

BEKLENTİMİZ ACİL SİYASİ İSTİKRAR

 

555

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Benim satışlarım iyi. Doların 3 TL olması sorun değil, Türkiye ekonomisi bunları kaldırır. Türkiye ekonomisinin kaldıramayacağı tek şey belirsizlik. Beklentimiz bir an önce siyasi istikrarın sağlanması” diye konuştu.

Akşam

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*