Beylikdüzü-Sefaköy Metro Hattı projesi yola çıktı!

Beylikdüzü-Sefaköy Metro Hattı projesi, İstanbul 4 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na sunuldu. Metrobüs hattının altına yapılacak olan yeni metro hattı projesi 19 kilometre uzunluğunda olacak…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) metrobüs hattı altına yapmayı planladığı yeni metro projesi, İstanbul 4 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na sunuldu. Beylikdüzü-Sefaköy arasında, metrobüs hattının altına yapılacak olan yeni metro hattı projesi yaklaşık 19 kilometre uzunluğunda olacak.

Habertürk’te Mehmet Demirkaya’nın haberine göre; Kadıköy’den Beylikdüzü’ne uzanan metrobüs hattında oluşan aşırı yoğunluk nedeniyle eski İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından gündeme getirilen yeni metro hattının projesinde sona gelindi.

İBB Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Sefaköy-Beylikdüzü (TÜYAP) yeni metro hattına ait proje, Küçükçekmece SİT alanından geçeceği için İstanbul 4 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun onayına sunuldu.
Metro hattının 19 kilometre uzunluğunda olması planlanıyor. 19 kilometrelik kısım hattın ilk aşamasını oluşturuyor.

Beylikdüzü-Sefaköy Metro Hattı Sefaköy’den sonra ikiye ayrılacak. Bir hat kısmen metrobüs hattını izleyerek Söğütlüçeşme’ye (Kadıköy),diğer hat ise Sefaköy Bahçelievler-Bakırköy-Zeytinburnu, Fatih’ten geçerek Yenikapı’ya ulaşacak.

İBB yetkililerinin verdiği bilgilere göre; Sefaköy-Yenikapı arasında yapılacak 14 kilometrelik metro hattı ile kısmen metrobüs hattının altına yapılacak ve metro hattının ikinci aşamasını oluşturan İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme metro hatlarının proje çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılıyor.