Belediyeler, kentsel dönüşüm konusundaki uykularından uyanmalı!

hüseyin aslan

EGE-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan kentsel dönüşüme yönelik çözüm olarak şu önerilerde bulundu: “Torbalı Menderes, Menemen aksı, Kemalpaşa bölgesi, Güzelbahçe Urla Çeşme yeniden planlanarak daha sonra yaşanacak bir imar felaketinin önüne acilen geçilmeli. Belediyeler, kentsel dönüşüm konusundaki uykularından uyanmalı ve sorumluluklarını hatırlamalı. Ucuz arsa üretilmesi konusunda destek olmalı.”

EGE-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, kentsel dönüşümün İzmir’de ada ve mahalle bazında uygulanmadığını ve bu durumun kötüye kullanıldığı savunarak, “İzmir’de 821 hektar Bakanlık yetkisinde. 306 hektar da Büyükşehir yetkisinde kentsel dönüşüm proje alam var. Ancak bu yetkiler ısrarla kullanılmıyor” dedi.

Yetkili mercilerin İzmir’de sorumluluktan kaçmasının kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme çevirdiğini öne süren Aslan. “İzmir’de sonıut hiçbir proje yok. ‘Ne yapıldı?’ derseniz, ‘Hava cıva’ derim. Dönüşümler bina bazında bir yazıyla Girne’de, Alsancak’ta yapılıyor. Kent değil; harç, vergi, KDV’den muaf müteahhit ve hak sahibi kazanıyor, İzmir geleceğini kaybediyor” diye konuştu.

ORTAK HAREKET EDİLMİYOR

İzmir’de kentsel dönüşümün hüsranlarla ve boşa geçen zamanla dolu bir süreçten ibaret olduğunu iddia eden Hüseyin Aslan. “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun gerekli, avantajlı ve önemli bir düzenleme olduğunu, yasa boşluldanndan kaynaklanan sıkıntının kotuye kullanıldığını ve asıl amaç olan kentsel dönüşümden uzaklaşıldığını söyledi.

Karabağlar, Bayraklı ve Ege Mahallesi gibi kentsel dönüşüm planlama örneklerinde belediyelerin iyi sınav vermediğini iddia eden Aslan, “İzmir’in kanayan yarası, vitrini Yeşildere’de, Gültepe’de, Bayraklı’da ve başka birçok yerde halkın görüşlerine de önem veren iyi bir planlama yaparsanız muhteşem güzel işler yapabilirsiniz. Yerel yönetimler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, sosyologlar, medya ve halkla ortak hareket etmiyor. İzmir’de kentsel dönüşümde çivi çakılmadığı için güven bunalımı oluştu. Yurttaşa. ‘Oturduğun evinden çık, daha küçük bir ev vereceğiz, bir de bize borçlanacaksın’ derseniz, o kentte dönüşüm hava cıva olur” dedi.
Hürriyet Ege