Bakanlık’tan Riva ve Ormanlı alanlarıyla ilgili açıklama geldi!

Riva ve Ormanlı alanları

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, Karadeniz’in Riva ve Ormanlı mevkilerindeki rezerv alanlarıyla ilgili bir gazetede yer alan haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Denizdeki kum ocaklarına ruhsat veya izin verme yetkisinin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında bulunmadığı bildirildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, Karadeniz’in Riva ve Ormanlı mevkilerindeki rezerv alanlarıyla ilgili bir gazetede yer alan haberin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Haberde yer alan hususların Bakanlıkla ilgisi bulunmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kum taşınmasına ve kum ocağından yapıldığı iddia edilen hukuk dışı uygulamaya yönelik Bakanlığımızın bir denetim yetkisi bulunmamaktadır. Denizdeki kum ocaklarına ruhsat veya izin verilmesi yetkisi Bakanlığımızda değildir. Haberde iddia edildiği üzere Bakanlığımıza bağlı Denizcilik Müsteşarlığı diye bir kurum veya mevki yoktur. Haberi yapanlar araştırırsa böyle bir kurumun yıllar önce tarihe karıştığını göreceklerdir.

Haberde de bahsedildiği üzere gemilerin yanaşarak kumların tahliye edildiği iskelelerin (Kartal Kumcular İskelesi) Bakanlığımızca verilmiş bir işletme izinleri bulunmamaktadır. Gemilerin işletme izni olmayan söz konusu iskelelere yanaşmaları durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmakta ve ayrıca yasal olmayan yanaşmalar için gerekli önlemlerin alınmasına yönelik durum ilgili kaymakamlığa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ve ilgili mal müdürlüğüne bildirilmektedir.”

 

AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*