Babamın evini konut kredisi ile alabilir miyim?

Babamın evini konut kredisi ile alabilir miyim
Bankaların konut kredilerinde kredi kararı verebilmesi bazı koşulların sağlanmış olması isteniyor. Peki Babamın evini konut kredisi ile alabilir miyim? diyorsanız işte yanıtı…

Babamın evini konut kredisi ile alabilir miyim?
Konut kredisi; Türkiye’de ikamet edip etmediklerine bakılmaksızın yerli ve yabancı tüm gerçek kişilerce en az 18 en fazla 70 yaşındaki kişiler çekebiliyor.Konut kredisiyle ilgili yasalar Mortgage yasasında yer alıyor.

Mortgage Yasası ve ilgili diğer yasal düzenlemeler gereğince:
-Ev satın alma amaçlı Mortgage kredisi, Türkiye’de ikamet edip etmediklerine bakılmaksızın yerli ve yabancı tüm gerçek kişilerce kullanılabiliyor.
-Ev alımı dışında bireysel ihtiyacın finansmanına yönelik Mortgage kredisi, sadece resmi olarak Türkiye’de ikamet eden gerçek kişiler tarafından kullanılabiliyor.
-Müşterinin kredi özgeçmişinin sorgulandığı Kredi Kayıt Bürosu sonuçlarına bakan banka, kriterlerine uymayan müşterilerin taleplerini red etme hakına sahip oluyor.
-Mortgage kredisinde yaş sınırı minimum 18, maximum 70 yaş (vade tarihinde) olarak belirleniyor.

Bankalar, konut kredisi kullandıracağı tüketinin kendi gelir durumunu ve evi araştırıyor. Olumsuz bir duruma rastlanmaması halinde tüketcinin kredi başvurusu onaylanıyor.Peki Babamın evini konut kredisi ile alabilir miyim? diyorsanız işte yanıtı…

Bankalar akraba arasında yapılan devir işlemlerine kredi vermeyebiliyor. Bunun nedeni ise, nakit paraya ihtiyacı olan kişilerin, devir hilesine başvurarak uzun vadede ve düşük faiz oranları ile ihtiyaç kredisi kullanmaları oluyor.

Nakite olan ihtiyaçlar için daha kısa vadeli, kredi tutarı daha düşük ve kredi faiz oranı daha yüksek, ipotekli bireysel finansman kredisi adı altında kredi türleri bulunuyor. Tüketiciler, bu kredi seçeneği yerine konut kredileri kullanarak, nakite olan ihtiyacını bu şekilde karşılayabiliyor.

Bu şekilde yapılan akrabalar arası hileli satışlar da akraba arası konut satışlarında konut kredisi kullanımına engel teşkil ediyor.

Akrabalar arasında yapılan satışlar karşılıklı anlaşma ile ya da gerçek satış yapılsa dahi bazı durumlarda satışların iptali söz konusu olabiliyor.

Konut kredisinde ara ödeme yapılabilir mi?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com