Antalya’da bireysel bina güçlendirme tehlikeli!

NzEwMjU4Nj-antalyada-bireysel-donusum-tehlikeli

Kentsel dönüşüm projelerinin Antalya’da uygulanmasını istemeyen inşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Başkanı Cem Oğuz,” Diğer illerde uygulanan projeler iyice laçkalaştı. O sistemlerin Antalya’ya uygulanmasını istemiyoruz” dedi.
Diğer illerde uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin Antalya’da uygulanmasını istemeyen inşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şube Başkanı Cem Oğuz,” Diğer illerde uygulanan projeler iyice laçkalaştı. O sistemlerin Antalya’ya uygulanmasını istemiyoruz” dedi.

Bina sahiplerinin deprem için bireysel güçlendirme yapmalarının tehlikeli olduğunu söyleyen inşaat Mühendisleri Odası (IMO) Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz,” Bireysel olarak bina güçlendirmesi yapmak tehlikeli. Çünkü kentsel dönüşe girdiği zaman yanında ki binalar tehlikesi çıkarsa o bina da yıkılacak. Bina sahibi boşa masraf yapmış olacak” dedi.

KEŞKE DÖNÜŞÜM GECİKSE

Antalya’da kentsel dönüşüm projesinin başlaması için Bakanlar Kurulunun projeyi onaylaması gerektiğini hatırlatan Oğuz, “Kentsel dönüşüm projesi için bakanlar kurulu kararı gerekiyor. Onun içinde hükümet gerekiyor ve hükümet yok ortada. Kentsel projesi kapsamında pilot bölge seçmek saçma. O yüzden kentsel dönüşüm projesinin gecikmesi bizim içinde iyi. Gecikmesini oda olarak istiyoruz. Çünkü diğer odalarda uygulanan sistemi gördük iyice laçkalaştı.
Sistem iyice bozuldu. Harç paraları almaya başladılar. Iş çığırından çıktı’ dedi.

MUHATAP BULAMIYORUZ
Kentsel dönüşümün bütüncül bir anlayışla yapılmasının anlamlı olacağına değinen Oğuz, geçen ekim ayından beri Büyükşehir belediyesi ile çalışma yaptıklarını ancak çalışmanın bir türlü sonuçlanamadığına değindi. Oğuz, ‘Ekim ayından beri Büyükşehir belediyesiyle bir çalışma yapıyoruz. Hala sonuçlandıramadık. Ortak mesleki iş kurulu bu projede, Antalya deprem mastır planının yapılması, depremde davranışlarının belirlenmesi, kentsel dönüşüm projesinin yapılması var. Bu proje için kaynak gerekiyordu. O yüzden büyükşehir bakanlığa gönderdi. Seçim öncesinde bakanlıktan olumlu yanıt geldi. Seçimi atlatalım bu projeye başlayacağız’ dendi. Ancak seçim sonrası her şey değişti, imza attıracak adam bulamıyoruz. Bizim dediğimiz proje yapılırsa güzel olacak” dedi.

BİREYSEL DÖNÜŞÜM TEHLİKELİ
Kentsel dönüşümün doğru bir şekilde yapılması için çalışma yaptıklarını dile getiren Oğuz, “Yapılan denetimlerde riskli ilan edilen yerler belirlenmeli ve proje ona uygun yapılmalı. Örneğin, 10 bina toparlanıp bir bina haline getirilebilir’ dedi.
Antalya’da kentsel dönüşümün hala başlamadığını belirten İMO Başkanı Oğuz, Antalya’da mevcut binalara bireysel güçlendirme yapıldığını belirtti. Oğuz, ‘Mevcut binalara bireysel güçlendirme çok tehlikeli. Kentsel dönüşüm başladığında o binalar yeni yapılmış olacak ve belki yanındaki binalar hasarlı çıkacak. Il bazında kensel dönüşüm yapılacağında o bina bütün düzeni bozacak. Kanunda açıkça bu hususlar belirlenmiştir. Bina yeni de olsa kentsel dönüşümde yıkılacak. Bina sahibinin yaptığı masraflar da bu yüzden boşa gitmiş olacak. O yüzden bu konuda tehlikeleri var’ dedi.

Antalya Gazetesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*