ANKAPARK’ın büyük bir kısmı tamamlandı!

ankapark

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı sürdürülen dünyanın en büyük tema parklarından ANKAPARK’ta baharla birlikte çalışmalar hızlandı. Eğlence ve adrenalin dolu oyuncaklar teker teker bitiriliyor. Dev roller coaster, dönme dolap ve onlarca oyuncağın ardından, şimdi de ikinci roller coaster, yükselen salıncak ve özellikle çocukların çok seveceği “Dijital Oyun Çadırı” içeriğindeki yüzlerce değişik oyuncakla, ziyaretçilerini ağırlamaya hazır. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından sürdürülen dev parkta, dünya şampiyonalarının yapılabileceği büyüklükteki, dünyadaki en büyük ikinci profesyonel kapalı pisti go-kart oyun alanının dış ve iç tema çalışmalarına başlandı. 54 metre yüksekliğe ulaşan sihirli dönüş hız treni ve 22 metre yüksekliğe kadar çıkan “yüksek sandalye”nin de test sürüşleri yapılıyor.

YEŞİLİYLE ÖRNEK OLACAK
İçinde onlarca değişik aktivite ve oyunun yer aldığı çadırların tema giydirme çalışmalarının devam ettiği park, yeşiliyle de örnek olacak. İddialı peyzaj çalışmaları kapsamında şimdiden yaklaşık 10 bin ağaçla donatılan parka, 170 bin gül ve 270 bin çalı dikilecek. Selçuklu mimarisi özelliklerini yansıtan görkemli kapıdan giren ziyaretçiler, meydandaki alanda, her biri ayrı enstrüman çalan, gösteri ve şovlarıyla ilgi uyandıran 12 Ankara Kedisi figürüyle karşılanacak. Görkemli süs havuzu üzerine dizilmiş ve hem kulağa hem de göze hitap eden bir şov sunacak olan kediler, ANKAPARK’ta çocuklar ve büyüklerin yüzlerini gülümseten ilk şov olacak.

HER YAŞA UYGUN ETKİNLİK…
Parktaki çalışmaları sık sık denetleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, merakla açılışı beklenen ANKAPARK’ın her bir noktasında, her yaşa uygun değişik aktivite ve etkinlikler bulunacağını söyledi. Toplam 1 milyon 200 bin metrekarelik bir alanda çalışmaların hızlı şekilde sürdüğünü ifade eden Başkan Gökçek, şunları söyledi: “ANKAPARK’ın girişinde yer alan 13 Selçuklu mimarisi eserinin örneklerinin yer aldığı devasa kapımız, ışıklandırması ve görüntüsüyle adeta büyülüyor. Buradan girdikten sonra da ziyaretçiler, yetkili ve uzman kişilerce güvenlik testleri tamamlanan yüzlerce değişik oyuncağı, ayrı ayrı temalara sahip onlarca değişik oyun alanında, değişik eğlenceler, her yaşa uygun etkinlikler ve sayılamayan yüzlerce ayrı aktiviteyle, çılgınca eğlenecek.” Başkan Gökçek ANKAPARK’ın ilk tamamlanan oyuncağının, 35 metre yüksekliğindeki,10 burgulu, dünyanın en büyük 3 roller coaster’ından biri olduğunu söyledi. Gökçek, bunun yanında dev dönme dolap, 65 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük dinozoru ile 40 metre yüksekliğindeki T-Rex isimli dinozorun da parkta şimdiden değişik bir atmosfer oluşturduğunu anlattı.

İVEDİK’TEN ANKAPARK’A TELEFERİK KALKACAK
Projelerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar da “Parkımızı sonbaharda açmayı planlıyoruz. Rahat ulaşım sağlanabilmesi amacıyla, ana arterlerin ortasında bulunan ve dev bir otoparkı bulunan alana, İvedik Metro İstasyonu’ndan bir de teleferik hattı kuruyoruz. Yüzde 70’i tamamlanan bu hattın direkleri dikildi” diye konuştu.

Sabah