AVM 1
Ülke çapında sayıları 358’e ulaşan AVM’lerin cirosunun bu yıl 115 milyar liraya çıkması bekleniyor. Önümüzdeki 2 yıl içinde 40 alışveriş merkezi daha açılacağını paylaşan AYD Başkanı Hulusi Belgü, “2015’teki büyüme yüzde 17-18 civarındaydı. Bu da enflasyonun çok üzerinde bir rakam. Sektör hızla büyümeye devam ediyor” dedi.

Günlük yaşamın parçası haline gelen AVM’ler ekonomiye kazandırmaya devam ediyor. AVM’ler sayıları ve cirolarıyla da dikkat çekiyor. İnsanların tüketim alışkanlıklarını değiştirip yeni bir kültür oluşturan AVM yatırımları her geçen gün artıyor. Türkiye genelinde sayıları 358’e ulaşan AVM’lerin cirosunun bu yıl 115 milyar liraya çıkması bekleniyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “Önümüzdeki 2 yıl içerisinde 40 alışveriş merkezi daha açılması planlanıyor. Sektörde şu anda 400 bin çalışanımız var” dedi.

2015’TE YÜZDE 18 BÜYÜME
Geçen seneyi yaklaşık 95 milyar lira ciroyla kapattıklarını belirten Belgü, “Sayıları 358’e ulaşan AVM’lerin cirosunun bu yıl 115 milyar liraya çıkmasını bekliyoruz. Her sene yüzde 20-25 oranında artıştan bahsediyoruz. Baktığınız zaman bu çok büyük bir rakam. 2015’teki büyüme yüzde 17-18 civarındaydı. Bu da enflasyonun çok üzerinde bir rakam. Sektör hızla büyüyor” diye konuştu.


DOĞU VE GÜNEYDOĞU’YA YATIRIM
Belgü, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine yatırım planlandığını ancak olayların sona ermesini beklediklerini söyledi. Belgü, “Geçen döneme kadar ciddi bir istek vardı ama ne yazık ki orası çok karışık vaziyette. O yüzden yatırımcı, bölgeye yatırım yaparken iki kere düşünmek zorunda kalıyor. Diyarbakır’da bir AVM’miz var. İnşallah oradaki problemler çözümlenir. Doğu ve Güneydoğu’da da AVM’lerin kurulması, bölgenin ilerlemesi, sosyalleşmesi için çok önemli bir adım olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

24 ilde AVM yok
Adıyaman, Ağrı, Amasya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bingöl, Burdur, Çorum, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Kırşehir, Kilis, Muş, Niğde, Rize, Sinop, Sivas, Şırnak, Tunceli ve Yozgat’ta AVM bulunmadığına dikkati çeken Belgü, sektördeki yatırımın 15 milyar doları yabancı olmak üzere 55 milyar dolara çıktığını kaydetti.

Yeni Şafak

, , , ,

Hemen Teslim 5 proje