Yeşil Vadi Projesi Kırıkkale için çok önemli!

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Yeşil Vadi Projesi’ne ilişkin, “Ankara ile Kırıkkale arasındaki bu bölümü çok önemsiyoruz, gereken çalışmaları devam ettireceğiz. Burası yeni çevre yolu ve hızlı trenle beraber Ankara’yla birleşme, bütünleşmeye gidiyor.” dedi.

Tüfekci, Kırıkkale Valisi Ali Kolat, AK Parti Kırıkkale Milletvekiller Ramazan Can, Abdullah Öztürk ve Mehmet Demir ile Kırıkkale-Ankara karayolu Hacıballı köyü yakınlarında başlatılan “Yeşil Vadi Projesi”nin ilk etap çalışmalarını yerinde inceledi.

AA muhabirine açıklama yapan Tüfekci, projenin bir bütün halinde 2,5 kilometrelik alanda yapılan bir çalışma olduğunu söyledi.

Projenin Kırıkkale için “gerdanlık” olduğunu belirten Tüfekci, şöyle devam etti:

“Kırıkkale-Ankara arasında, Kızılırmak’ın geçtiği alanda böylesi bir projenin önemi çok büyük. Bizler, bu projenin bir an evvel hayata geçmesi için Bakanlık olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bizler de yerinde bu çalışmaları incelemiş olduk. Bakanımız Veysel Eroğlu’na da gereken raporu sunacağım ve bitirilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Hem bu çalışmalarda hem de erozyonla ilgili sıkıntılar var. Onunla ilgilide gerekli hassasiyet gösteriliyor. Ankara ile Kırıkkale arasındaki bu bölümü çok önemsiyoruz, gereken çalışmaları devam ettireceğiz. Burası, yeni çevre yolu ve hızlı trenle beraber Ankara’yla birleşme, bütünleşmeye gidiyor.”

İstatistiklere bakıldığında Türkiye’nin son dönemlerinde su anlamında herhangi bir azalma gözükmediğini ifade eden Tüfekci, “Hemen hemen geçmiş yıllara çok yakın seviyede gidiyor. Bugün Kırıkkale’nin barajlarının doluluk oranına baktık, geçen yıllara göre örtüşüyor. Gittiğim illerdeki barajların doluluk oranı yüzde 80-90’larda. Bu da çok ciddi bir sıkıntı çekilmeyeceğini gösteriyor” diye konuştu.

Kırıkkale Valisi Ali Kolat da Yeşil Vadi’nin Kırıkkaleliler için çok önemli bir proje olduğunu dile getirdi.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün yaptığı tahkimat çalışmasının ve Ankara Büyükşehir Belediyesiyle yapılan protokol çerçevesindeki rekreasyon çalışmalarının devam ettiğini aktaran Kolay, “Yeşil Vadi devreye girdiğinde sadece Ankara ve Kırıkkale’nin değil buradan geçen 43 ilin alanı olacak.” dedi.
AA