Yeni alınan dairenin emlak vergisi ne zaman ödenir?

Yeni alınan dairenin emlak vergisi ne zaman ödenir

Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna giriyor.Peki yeni alınan dairenin emlak vergisi ne zaman ödenir? diyorsanız işte yanıtı…

1319 sayılı kanun gereğince emlak vergisinin, taşınmaz mallar için sahipleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Bir malın birden fazla sahibinin olması durumunda yapılacak ödeme taşınmazın türüne göre şekilleniyor.

Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor; Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu tutuluyor.

Vergi mükellefleri borcunu senede 2 eşit taksit halinde ödeniyor. Birinci taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.

Emlak vergisi ödemeleri, gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye yapılabiliyor. Peki yeni alınan dairenin emlak vergisi ne zaman ödenir? diyorsanız işte yanıtı…

Yeni inşa edilen binalardan daire alanlara, emlak vergisi için beş yıl süre ile uygulanan geçici muafiyet bulunuyor.
Emlak Vergisi Kanunu’nun 5. maddesine göre, yeni inşa edilen binalardan daire alanlarda, iktisap tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4’ü, beş yıl süre ile emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Yazlık için emlak vergisi ödenir mi?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*