Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün geçiş ücretleri açıklandı!

yavuz-sultan-selim-köprüsü

26 Ağustos’ta açılması planlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün geçiş ücreti yıl sonuna kadar otomobiller için 9.90 lira kamyonlar için ise 21.29 lira olacak.

Köprü ücretiyle ilgili bilgi veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Proje, uluslararasıdır ve bu yüzden ihaleye çıkarken dolar bazlı çıkılmak zorunda. Burada 1 Ocak tarihli dolar kuru esas alınacak ve Türk lirasına çevirilecek. İnsanlarımız buradan dolarla geçmeyecekler, sadece hesaplama dolar bazlı. Köprü ücreti sene sonuna kadar geçerli olacak” dedi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün açılışına birçok ülke devlet başkanının da davet edildiğini vurgulayan Arslan, şöyle konuştu: “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde OGS ve HGS’nin yanı sıra köprüye alışmalarını sağlamak için nakit para ile geçiş de bulunacak. Daha sonraki süreçte nakit geçiş kaldırılacak. Avrupa yakasında serbest geçiş sistemiyle geçiş de mümkün olabilecek. Gelecekte bu sistem yaygınlaştırılacak. KDV oranı köprülerde yüzde 8, otoyollarda yüzde 18. Köprü geçiş ücretlerine KDV’de dahil ediliyor.”

YOLLAR 2019’DA BİTECEK
Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü Anadolu’da Akyazı’ya, Avrupa’da Kınalı’ya bağlayacak otoyol çalışmasına ilişkin de şunları anlattı:

“Gebze’den Kurtköy’den otobana girmiş olacağız ve köprüyü geçerek, Odayeri’den Mahmutbey’e inebileceğiz. Böylece her iki yakada TEM’e bağlanmış olacağız. Kuzey Marmara otobanının her iki yakadaki yollarının Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımı için de yer teslimlerini yaptık. Her iki yolun da bitişi 2019 olarak öngörülüyor. 2019 yılında biz Akyazı’dan otoyola girip Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak, Kınalı’dan çıkabilir hale geleceğiz. İstanbul’daki Kurtköy ve Mahmutbey bağlantıları da geçerli olmak üzere.” Arslan, köprü ile Asya ve Avrupa’nın bir kere daha bağlanacağını ve İstanbul’un ağır vasıtalardan kaynaklı trafik yükünü şehir merkezinden çıkaracağını söyledi. Arslan, “Dünyaya bir kez daha söyleyeceğiz ki büyük projelerimizi hız kesmeden yapıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti böyle bir ülkedir. 15 Temmuz darbe girişimini yaşamış olsa da 240 vatan evladını şehit vermiş olsa da 2 bin 195 kişi gazi olmuş olsa da onların hatırasına sahip çıkmak adına bu projeyi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hürriyet