Yapı Sandığı Modeli 2021’de devrede!

Devlet tarafından dar gelirli vatandaşlar için gerçekleştirdiği ucuz konut kampanyasına yoğun talep gelmişti, bunun üzerine ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara yeni bir sistem daha başlatılıyor.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; Hükümet ev almak isteyen dar gelirli vatandaşlar için yeni bir sistem hayata geçiriyor. Emlak Katılım Bankası bünyesinde düşük maliyetle konut edinilmesini teşvik edecek Yapı Tasarruf Sandığı modelinde çalışmaların sonuna gelindi. Haziran 2021 yılında devreye girecek yeni sistemle vatandaşlar kira öder gibi ev sahibi olacak. Bu sistemle ev almak isteyenler Emlak Katılım Bankası’nda tasarruf sözleşmesi imzalayarak, hesap açacak. Sözleşmede belirlenen tutarda her ay bu hesaba para yatıracak. Bu tutarın üzerine devlet Bireysel Emeklilik Sistemi, çeyiz hesabında olduğu gibi katkı verecek.

2021’DE DEVREDE
Ev alacaklara destek olmak amacıyla yaşama geçirilen konut hesabında ilk ödemeler yapılırken, Yapı Tasarruf Sandığı ile tasarruflar daha da artış gösterecek. Avrupa ülkelerinde çok yaygın ve başarıyla uygulanan Yapı Tasarruf Sandığı sistemine yönelik çalışma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda sürdürülüyor. Çalışmanın Haziran 2021 yılında tamamlanması hedefleniyor. Ev almak isteyen insanlar her ay düzenli şekilde belirlenen miktarda para biriktirecek ve bu paranın üzerine devlet katkısı da eklenecek. Biriken parayla satın alınacak evin fiyatı arasındaki fark kadar sandıktan düşük faizli kredi kullanma imkânı olacak.

Hesaptaki ödeme belirli miktara ulaştığında krediyi kullanma hakkı olacak. Asgari tasarruf süresinin 4-5 yıl olması öngörülüyor. İsteyen 10 yıldan fazla olan vadeyi de seçebilecek. Yapılan tasarrufa karşılık piyasa koşullarından bağımsız, düşük faizli kredi kullanılacak.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ KULLANILABİLECEK
Vatandaş sandıktan kredi çekerek istediği evi piyasadan çok daha düşük maliyetle satın alabilecek. Yeni modelle yapı tasarruf sandığıyla birlikte kişinin para biriktirdiği bankadan satın alacağı evin farkı kadar çok düşük faizli kredi kullanma imkânı sağlanacak. Birikim öncesi belirlenen sabit faiz oranı üzerinden işlem yapılırken, faiz oranlarındaki değişimler geri ödemelere yansıtılmayacak. Erken kapatma durumunda herhangi bir ceza uygulanmayacak. Bekleme süresinde değerleme katsayısına ulaşıldığında sözleşme tarihinde belirlenen oranlar üzerinden ev almak için kredi kullanabilecek.

17’NCİ YÜZYILDAN BU YANA UYGULANIYOR
Sandık modeli, Almanya’da 17’inci yüzyıldan bu yana uygulanıyor. Almanya’da yaklaşık 100 bin euro tutarındaki toplam tasarrufun yüzde 40’ının sandıkta biriktirilmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu birikimi yapan 60 bin euro kredi alabiliyor. Burada tasarruf yapılacak sürenin en az 18 ay olması gerekiyor ve  isteyenler 10 yıldan fazla vadeyi de tercih edebiliyor. Macaristan, Slovakya gibi bu sistemi uygulayan ülkelerde yüzde 30’a varan devlet katkısı sunuluyor.