Vodafone Arena’ya finansman desteği Aktif Bank’tan!

fikret orman

BJK Başkanı Fikret Orman: “Beşiktaş kendi kaynakları ile yapmış olduğu bu stadyumda en önemli desteği Aktif Bank ailesinden gördü” şeklinde konuştu.

Beşiktaş Kulübü (BJK) Başkanı Fikret Orman, “Beşiktaş kendi kaynakları ile yapmış olduğu bu stadyumda en önemli desteği Aktif Bank ailesinden gördü. En zor günümüzde yanımızda oldular” dedi.

Aktif Bank’ın, Beşiktaş Kulübü’ne sağladığı proje finansman modeli ile Vodafone Arena’nın yapımına verdiği desteğin detayları Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer’in katıldığı toplantı ile açıklandı.

Yapımı devam eden Vodafone Arena’da gerçekleştirilen toplantı öncesi, Başkan Orman ve beraberindeki heyet Aktif Bank Genel Müdürü Sümer’e stadı gezdirerek yapım çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Fikret Orman yaptığı konuşmada, Aktif Bank ile sağlanan anlaşmanın duyurusunun ‘gecikmeli’ olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

“Yaptığımız stadyum kredi anlaşması bundan epey süre önce başladı ve devreye girdi. Aktif Bank tarafı önemli bir mütevazılık gösterip, bunun lansmanı ile alakalı bize süresel olarak hiçbir baskıda bulunmadılar. ‘Stadyum çıksın, bizim esas niyetimiz stadyumu finanse etmek’ dediler.

Bütün spor kamuoyunun ve Beşiktaşlıların da bilmesi gereken şey şu; Beşiktaş kendi kaynakları ile yapmış olduğu bu stadyumda en önemli desteği Aktif Bank ailesinden gördü. Çünkü stadyumun finansmanı için yapılan anlaşmalar, stadyum bittikten sonra devreye girecektir.

Fakat bu bitme süresine kadar olan riski Aktif Bank Yönetim Kurulu ve yöneticileri, ‘Biz Beşiktaş’a güveniyoruz, bu stad yapılacak, bizim de bunda tuzumuz olsun, bu da bizim gururumuz olsun’ diye bizi desteklediler, en zor günümüzde yanımızda oldular.”

Beşiktaş camiası adına Aktif Bank ailesine teşekkürlerini sunan Orman, stadı bitireceklerini ve böylece tarih yazacak bir şeyi hayata geçirmiş olacaklarını söyledi.

“Artık sonlarına doğru geldik, bu hafta çatıyı tavanda görmeye başlarız ve koltuk montajlarına ve stadyumun diğer işlerinin bitmesine döneceğiz” diyen Orman, şunları kaydetti:

“İş planımız var, çok bahsetmek istemiyorum. Çünkü bu kamuoyunda yanlış algılamalara sebep olabiliyor, bazı zaman nazarlar değiyor, bazı zaman işlerimiz bu stresten yanlış gidiyor.

Biz buraya bir an evvel dönüp, lider olan takımımızın şampiyonluk kupasını burada kaldırmak istiyoruz. En büyük arzumuz o. Yorulduk, bu yorgunluğu açılış ile bitirmek istiyoruz. En çok sorulan soru, stadın ne zaman biteceği. Bir an evvel bitmesini istiyoruz.”
-“Sermaye Piyasası araçlarını sporun finansmanında daha çok kullanmaya başlayacağız”
Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer de kendileri için Vodafone Arena’nın stadına katkı sağlamalarının gurur kaynağı olduğunu dile getirerek, Arena’nın Türkiye’nin en güzel stadı olacağını söyledi.

Stadın finansmanı konusunda Beşiktaş camiasının yüzde yüz arkalarında olduklarını belirten Sümer, şunları anlattı:

“Çok zor bir dönemde başladı, stadın inşası. O dönemde biz banka olarak Vodafone Arena’nın Türkiye’ye katacağı değerlere ve Beşiktaş camiasına inandığımız için her zaman bunun arkasında olduk. Yaklaşımımızı klasik bir banka gibi değerlendirmeyin. Öncelikle spor kulübünün çözüm ortağı gibi yaklaşıyoruz. Bunun için farklı finansman modellerimiz var.

Sermaye Piyasası araçlarını ve enstrümanlarını sporun finansmanında daha çok kullanmaya başlayacağız, bunu zamanla daha çok duymaya başlayacaksınız. Buna kira sertifikaları da dahil olacak, çok yaratıcı modeller göreceksiniz.”

Bu gibi çalışmalarda kulübün desteği ve anlayışının çok önemli olduğuna işaret eden Sümer, Beşiktaş yönetimine bu anlamda teşekkürlerini iletti.

-“Son 1,5 yılda spora kullandırdığımız finansman imkanı 1 milyar lira”
Sümer ve Orman konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Beşiktaş’la olan ilişkilerine sadece stad finansmanı olarak bakmadıklarını dile getiren Sümer, “Daha sonra onları da paylaşırız ama bizim projelerimiz çok daha uzun süreli ve geniş kapsamlı. Elbetteki yüz yıllık bir kulübe bizim katkımız ancak kendi ölçeğimizde olur ama her türlü projesinde yanında olmaktan memnuniyet duyarız” dedi.

Sümer, Sermaye Piyasası araçlarını sporun finansmanında daha çok kullanacakları sözlerini ise şu şekilde açıkladı:

“Bizim sporun finansmanına yaklaşımımız çok bütüncül. Son 1,5 yılda spora kullandırdığımız finansman imkanı 1 milyar lirayı geçti. Bunun belli bir oranının önümüzdeki dönemlerde sermaye piyasası araçlarına dönüşmüş halini göreceksiniz.”

AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*