Vodafone Arena’nın çatı inşaatında sona gelindi!

fikret orman

Çatı konusunda sona gelindiğini belirten Orman, “İmalat bitti son kontroller yapılıyor. Bu normal bir çatı değil halatlarla yapılıyor. Önümüzdeki hafta çatı kaldırılacak. Ondan sonra yokuş aşağı gideceğiz” dedi.
BEŞİKTAŞ Başkanı Fikret Orman, Vodafone Arena’nın çatısında nihayet sona gelindiğini açıkladı…
Siyah beyazlıların yeni mabedinin çatısının hafta başında kaldırılacağını söyleyen Orman, “Çatıda son kontroller yapılıyor. Bu geri dönüşü olmayan zor bir işlem. Bursaspor da aynı çatıyla uzun zamandır uğraşıyor. Bu normal bir çatı değil; halatlarla yapılıyor… Çatı yukarı çıktıktan sonra az işimiz var. Zemin, koltuklar, ayrıca dış cepheyi de çatı için bekliyoruz. Ondan sonra yokuş aşağı gideceğiz” diye konuştu.

‘OLMAMIZ GEREKEN YERDEYİZ’
– süper lig’ lideri Beşiktaş’ın hak ettiği yerde olduğunu söyleyen Fikret Orman, “İnşallah böyle devam eder. Bu önemli kadroyu uzun dönemde planladık. Şu dakikadan sonra hedefimiz devre arasına lider girip, İnşallah sezon sonu Vodafone Arena’da kutlama yapacağız” dedi.
Tek konsantrasyonlarının devre arasına lider girmek olduğunu anlatan Başkan, “Oyuncularımıza gelen sözlü bir teklif dahi yok. Devre arasında belirli bölgelere birkaç takviye yapabiliriz” ifadesini kullandı.

Parkede bizim yılımız olacak
– BU sezon basketbola önemli yatırımlar yaptıklarını kaydeden Fikret Orman, “Seyirci cezası almadığımız maçları Sinan Erdem’de oynayacağız. Tüm taraftarımızı maçlara bekliyoruz. Başarılı bir sezon geçireceğimize inanıyorum” dedi.
Orman sponsorluk anlaşmalarına devam edeceklerini de anlattı.

DENİZ ÇOBAN’A ÜZÜLDÜM
– Deniz Çoban’ın hakemliği bırakmasına üzüldüğünü belirten Beşiktaş Başkanı, “Deniz Çoban hata yaptı, hatasından sonra da hakemliği bıraktığını açıkladı. Dürüst bir kardeşimiz düzgün bir spor adamı. Allah yeni hayatında başarılar nasip etsin” dedi.

Toplam alanı 26 bin metrekare
ÇATININ ÖZELLİKLERİ
– Tüm tribünlerin üzeri kapalı olacak.
– Kablo tipi çelik halatlar kullanılacak.
– Kaplamada şeffaf PTFE malzemesi kullanılacak.
– Halatların toplam ağırlığı 260 ton olacak.
– Çatının toplam alanı 26 bin metrekare olacak.
– Yağmur suyu ve güneş enerjisi depolayacak.

1-KAFES montajı sahada yapıldı

Çatının kafesinin montajı, zeminde kurulan iskeleler üzerinde yapıldı.

2-84 çelik kolon kullanıldı

Tribünlerin tepesine halatların bağlanacağı toplam 84 adet çelik kolon yapıldı.

3-KABLO GERİLECEK ÇATI YÜKSELECEK
Kablolar gerilerek, çatı kafesi yukarıya kaldırılacak. Kaplama stat dışına kurulacak vinçlerle yapılacak.

IŞIK GEÇiRiR ISI GEÇiRMEZ
– Montaj tamamlandığında yüzde 21’e kadar güneş ışınları geçirgenliğine ve yüzde 13’e kadar da güneş enerjisi emilimine sahip bir çatıya sahip olacak. Stadın için aydınlık ama insanlara ve çimlere zarar vermeyen bir çatı olacak. Arena’nın çatısı kullanılan teknolojiyle de dünya statları içinde özel bir yere sahip olacak.
Hürriyet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*