Vergi borcu yapılandırması ilk taksiti için son gün bugün!

vergi-borcu-yapilandirmasi-ilk-taksiti-icin-son-gun-bugun

 
Vergi borcu yapılandırması ilk taksiti için son gün bugün!
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 6736 sayılı Kanun 19/08/2016 tarihli ve 29806 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Kanun kapsamında borçlu vergi mükellefleri 25 Kasım 2016 tarihine kadar müracaat ederek yapılandırmadan yararlandı.

Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere borçlar düzenleme kapsamında yer alıyor.

Vergi yapılandırma ilk taksitinin en son 30 Kasım 2016 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. Vergi borcu yapılandırması ilk taksiti için son gün bugün.

GİB’in duyurusuna göre vergi dairelerinde meydana gelmesi muhtemel sıkışıklığın önlenmesi ve mükelleflere kolaylık sağlanması amacı ile bugün saat 21:00′ e kadar tüm vergi daireleri açık olacak.

Ödemeler vergi dairesinin yanı sıra başkanlığın internet adresinden de yapılabiliyor. Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve diğer kimlik bilgileri giriliyor. Akabinde açılan sayfada yapılandırılan vergi borcunun tamamı veya ilk taksiti ödenebiliyor.

Yapılandırma sürecinde taksitler iki ayda bir ödeniyor. İlk taksiti bugün yatıranlar bir sonraki taksiti 30 Ocak’ta yatıracak.6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit 36 ay vade ile ödeme yapılabiliyor.

Borçların bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybediliyor.
Vergi yapılandırma borçları nereye ödenecek?
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com