Veraset ve intikal vergisi 2.taksit ödemeleri 15 gün sonra başlayacak!

Veraset ve intikal vergisi 2.taksit ödemeleri 15 gün sonra başlayacak
Miras kalan gayrimenkuller için devlet bir veraset ve intikal vergisi alıyor.İki taksitte ödenebilen veraset ve intikal vergisi 2.taksit ödemeleri 15 gün sonra başlayacak…

Miras vergisi oalrakta bilinen veraset ve intikal vergisi: Türk Vergi sisteminde yer alan dolaysız vergilerden biri olarak biliniyor. Mükellefler kendi vergisini ödüyorsa ve bu vergi yükü başkalarına devredilmiyorsa bu vergi dolaysız vergi olarak ifade ediliyor.

Bedelsiz veya karşılıksız olarak elde edilen servet unsurlarından alınan bir tür servet vergisi olarak da ifade edilebiliyor. Kişi miras, vasiyet, ve benzeri sebeplerle servete sahip olduğunda veraset ve intikal vergisi; bağış veya başka yollardan servet sahip oluyorsa intikal vergisi ödemekle yükümlü oluyor.

Miras vasiyet ve miras mukavelesi gibi vefata bağlı tasarrufları halleri ile hibe yolu ile veya herhangi bir tarzda olan ivazsız iktisap durumlarında karşımıza çıkan bu vergiyi, malın iktisap ettiği kişi ödüyor.

Veraset ve intikal vergisinin ödemeleri tahakkukundan itibaren üç yılda her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere toplam altı eşit taksitte ödenebiliyor.Buna göre veraset ve intikal vergisi 2.taksit ödemeleri 15 gün sonra başlayacak.

Veraset ve intikal vergisinden muaf olanlar!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*