Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesi 2018’de yapılacak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli ihalesinin ihalesinin 2018 yılında yapılacağını söyledi.

Yap-işlet-devret modeliyle yapım ihalesi gerçekleştirilecek Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde çalışmalar yıl sonunda tamamlanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi kapsamında deniz dibi sondajlarının gerçekleştirildiğini belirtti. Arslan, “Bu yılın sonunda proje çalışmaları tamamlanarak 2018’de yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapım ihalesine çıkılacak.” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Arslan vatandaşların isteği doğrultusunda bu projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Arslan, Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi ile şu ifadelerde bulundu:

“İncirli’den yer altına girecek raylı sistem, Mecidiyeköy’den, Zincirlikuyu’dan denizin altından geçecek, Söğütlüçeşme’den girip Kadıköy-Kartal’a, Marmaray’a bağlanmış olacak. Avrupa yakasında Hasdal’dan yer altına girecek tünel, aynı şekilde bu tünelle birleşecek, Anadolu yakasına geçtikten sonra da Çamlık’tan çıkarak TEM’e bağlanacak. Bu, karayolu taşımacılığında otomobiller için önemli bir avantaj olacak, raylı sistem anlamında çok daha önemli bir avantaj. Marmaray, Halkalı’dan Gebze’ye kadar bütün raylı sistemlerle entegre olarak gidiyor. Bu da onun bir benzeri olarak İncirli’den Sögütlüçeşme’ye kadar birçok raylı sistemle entegre olacak, günde 6,5 milyon yolcunun taşındığı raylı sistemleri entegre edecek. İnsanların kapısından çıktığı zaman bir başka hatta aktarma yaparak, raylı sistemle seyahatini devam ettirmesi anlamına geliyor. Çok önemli bir proje ve önemli mesafe katettik. Önümüzdeki yıl ihalesini gerçekleştirip, yapım süreçlerini başlatmış olacağız.”