Türkiye’de 400 milyar dolara dönüşüm yapılması öngörülüyor!

Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


konut-sektoru

7’nci İstanbul Finans Zirvesi Başbakanlık himayelerinde düzenlendi. Zirvede gayrimenkul ve inşaat sektörününde öneminden bahsedildi.

 


Haliç Leasing Genel Müdürü Gökçen Karaca Şahin, İstanbul Finans Merkezi’nin İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı (Brexit) sonrası yatırımcının tedirginleştiği Londra’ya alternatif olabileceğini belirterek, “Brexit sonrası uluslararası merkezler Londra merkezli operasyonlarını farklı yerlere taşımaya başladılar. İstanbul bu noktada ev ödevlerini yaparak ön plana çıkabilir.” dedi.

Şahin, Başbakanlık himayelerinde düzenlenen “7’nci İstanbul Finans Zirvesi’nde (Istanbul Finance Summit – IFS) Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Turan Erol moderatörlüğünde düzenlenen Kalkınma, Alt Yapı ve Büyümenin Finansmanı panelinde İstanbul Finans Merkezi’nin Londra’nın önüne geçebileceğini söyledi.

Stratejisi ve eylem planı 2009’da yayınlanan İstanbul Finans Merkezi’nin yatırımcıların tedirgin olduğu Londra’ya alternatif konuma gelebileceğini belirten Şahin, “Brexit sonrası uluslararası merkezler Londra merkezli operasyonlarını farklı yerlere taşımaya başladılar. Belki de Türkiye ve İstanbul bu noktada ev ödevlerini yaparak ön plana çıkabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Asya Pasifik ülkelerinin İstanbul’u desteklediğini söyleyen Şahin, Türkiye finans sisteminin de hazırlıklarını tamamlayarak Londra’nın alternatifi olma yolunda çalışabileceğini kaydetti.

Göçmen krizini tarihteki kavimler göçüne benzeten Şahin, Avrupa’nın çözüm için esaslı bir planı bulunmadığını söyledi.

İtalya’da yaşanan depremde enkaz altında kalanları İtalyanlardan çok Suriyeli göçmenlerin kurtardığını anımsatan Şahin, göçmenlerin gittiği ülkelerde faydalı işler yapabileceğini savundu.

Karaca Şahin sürdürülebilir ekonomik başarı için disiplinli çalışmanın gerekliliğini vurgulayarak, “Okuduğum bir makalede şöyle diyordu yazar, insanlar bir hatadan dolayı cennetten atıldı, tembellikleri yüzünden de cennete giremiyorlar. Özellikle İslam dinine mensup ülkemizde işini iyi yapan insanların sayısı artmalı.” ifadelerini kullandı.

– “Fondaki ulusal birikim sermaye piyasalarının gelişmesine destek olacaktır”

Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Sözcüsü ve Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Türkiye Varlık Fonu’nun Türkiye’nin büyüme yolunda kaynak oluşturacağını söyledi.

Türkiye Varlık Fonu’ndaki birikimin sermaye piyasasının da gelişimine katkı sağlayacağını anlatan Taşkesenlioğlu, “Fondaki ulusal birikim sermaye piyasalarının gelişmesine destek olacaktır. Finans sektörünün sermaye piyasalarındaki hakim konumunu da dengelemiş olacaktır bu düzenleme.” diye konuştu.

İş dünyası, siyaset ve basın temsilcilerini bir araya getiren IFS bugün düzenlenen panellerin ardından aile fotoğraflarının çekilmesiyle sona erdi.

– “400 milyar dolara kentsel dönüşüm yapılması öngörülüyor”

ABD Denver merkezli gayrimenkul yatırım fonu Amstar Global Partners’ın Türkiye Kıdemli Başkan Yadımcısı Zafer Baysal, Türkiye’de her yıl 1 milyon 250 bin konut satıldığını belirterek, gayrimenkul ve inşaat sektörünün 220 alt sektörü etkilediğini kaydetti.

“Konut fiyatları hiç düşmeyip sürekli artan tek ülke Türkiye’dir. Diğer taraftan Konya Ovası hariç birinci kuşak deprem bölgesinde ülkemiz. Toplamda 400 milyar dolara kentsel dönüşüm yapılması öngörülüyor. Bu dönüşümün sağlanması kentsel dönüşümü sağlayacağı gibi ülke ekonomisini de kalkındıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki arsa fiyatlarının dünyaya göre yüksek seyrettiğini anlatan Baysal, “Boşaltılan kışlalar oluşturulacak şehir parklarının yanı sıra alt gelirli vatandaşlar için konut üretimi için de kullanılabilir.” önerisinde bulundu.
AA

, ,