Tüm olumsuzluklara rağmen tüketici konut ihtiyacını karşılıyor!

istt

Önce Gezi, ardından 17-25 Aralık soruşturmaları, yerel seçimler, Suriye’den giderek büyüyen göç dalgası, Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 7 Haziran’ın getirdikleri ve 1 Kasım tablosu derken ekonomi darbe üstüne darbe aldı. Bunlara bir de küresel ekonomideki yavaşlama eklenince birçok sektörde büyük kayıplar yaşandı. İnşaatta ise konut satışları sektörün motivasyon kaynağı oldu.
Türkiye’de peş peşe gelen olaylar, ekonomiye yavaşlama olarak yansırken inşaat sektörüne konut kredi faizlerinde artış olarak kendini gösterdi. Faiz oranları 0,70 seviyesinden 1,50 seviyelerine kadar çıktı. Bugün yeninden aşağı yönlü seyir izleyen faizler 1,15-1,25 aralığında pozisyon alıyor. İpotekli konut satışının anahtarı olan kredilerdeki faizlerin düşmesiyle sektörde hareketin artması bekleniyor.
Türkiye genelinde konut satışları ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 oranında artarak 104 bin 98 oldu. Bursa’da ise aynı dönem kıyaslandığında konut satışı yaklaşık yüzde 17,2 oranında artarak 4 bin 26 olarak gerçekleştiği . 2015 yılı ilk on aylık verilerine göre Bursa’da 40 bin 713 konut satışı düzenlendi. 2014’ün aynı döneminde satışlar 33 bin 529 olarak gerçekleşmişti

Yeni Dönem