TOKİ’den emeklilere 35 ilde 7 bin 715 konut geliyor!

toki

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı kapsamında 35 ilde 7 bin 715 konut inşa edilecek. TOKİ Son 13 yılda gayrimenkul sektörüne 120 milyar TL yatırım yaptı.

Bu yıl 60 bin konut hedefi koyan TOKİ 13 yılda sektöre 120 milyar TL yatırdı. TOKİ Başkanı Turan İdare’nin ekonomiye etkisini “Bir vites ileri, bir vites gerimizin karşılığı 1 milyar dolar” sözüyle açıkladı.

Son 13 yılda gayrimenkul sektörüne 120 milyar TL yatırım yapan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) inşaatın en büyük aktörü oldu. Büyüme ve istihdama direkt katkı sağlayan İdare’nin en yüksek hedefi de 2016 yılında koyuldu. Bu yıl 60 bin konutu hayata geçirecek planlama yaptıklarını belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan “İstesek bu rakamı aşabilecek durumdayız. Ağustosta 60 bin konutun ihalesi yapılmış olacak” dedi. Gazetelerin Ekonomi Müdürleri ile bir araya gelen Turan, TOKİ’nin ekonomiye etkisini “Bizim bir vites ileri, bir vites gerimizin karşılığı 1 milyar dolardır” sözleriyle özetledi. Turan, alt sektörlerle birlikte inşaatta ayda yaklaşık 250 bin kişi çalıştığına, bu boyutta istihdam yaratacak bir fabrika için 2 yıldan fazla yatırım süreci gerektiğine dikkat çekerek, TOKİ’nin 520’si aktif olmak üzere toplam 700 şansiyesi bulunduğunu ve bu yaz 90 bine yakın kişinin TOKİ şantiyelerinde çalışacağını söyledi.

Habertürk Gazetesi Ekonomi Müdürü Yavuz Barlas’ın sorularını yanıtlayan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Emekliler için 35 ilde 7 bin 715 konut inşa edeceğiz” dedi.

TOKİ’NİN PAYI YÜZDE 8.5

Türkiye’de 2002-2015 döneminde 700 bini sosyal konut olmak üzere yaklaşık 7.5 milyon konut üretildiğini belirten Turan, “Bu konutların yüzde 8.5’i TOKİ, yüzde 1.5-2’si kurumsal firmalar (markalı projeler), yüzde 89-90’lık bölümü küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından yapılan 15-20 daireli binalardan oluşuyor” dedi. TOKİ’nin 81 ilde 711 bin 910 konut ve 8 bin 30 sosyal donatı uygulaması hayata geçirdiğini hatırlatan Turan, “Konut fiyatları ve kiraların piyasa şartlarında oluşmasını sağlayan, aşırı fiyat artışını önleyen önemli bir fonksiyonumuz var. 13 yılda yaklaşık 120 milyar TL yatırım yaptık. Bir başka deyişle, piyasa şartlarında hiçbir zaman ev sahibi olamayacak yaklaşık 450 bin kişiye konut sahibi olma fırsatı yarattık” diye konuştu. Turan’ın verdiği bilgiye göre, emeklilere yönelik uygulamayla 2023 hedefini 1.2 milyon konut olarak revize eden TOKİ’nin planı, 2023’e kadar, evi olmayan 5.5-6 milyon vatandaşı konut sahibi yapmak.

YENİ YERLEŞİM PROJELERİNİN İLK DURAĞI ANTEP

TOKİ’nin 2023 hedefleri doğrultusunda hayata geçirdiği bir başka proje de ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler’. TOKİ Başkanı Turan, ‘mega proje’ olarak tanımladığı projede konut ve şehirciliği çok boyutlu ele aldıklarına, fiziki nitelik kadar ekonomik, kültürel ve sosyal ölçekleri de fizibilite sürecine kattıklarına dikkat çekti. İlk adımın Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’yle atıldığını belirten Turan, projeyi şöyle anlattı: “8.5 milyon metrekare alan üzerinde 50 bin konut yapılacak. İlk aşamada 3 bin konutun inşaatı başladı. Manisa Akgedik’te oluşturulacak 5 bin 500 konutluk yeni yaşam alanının ilk etabı olan bin 101 konutun temeli de atıldı. Akgedik projemiz 4-5 katlı binalardan oluşan, çok modern yeni bir yaşam alanı olacak. İlk etabın hak sahiplerini mayıs ayı sonunda kura ile belirlenecek. Proje, 2017 yılının ağustos ya da eylül ayında teslim edilecek.”

KAYABAŞI’NA 5.5 KM’LİK DEV PARK YAPILIYOR

TOKİ’nin İstanbul Kayabaşı’nda dev bir park projelendirdiğini belirten TOKİ Başkanı Turan, bu projeyle İ stanbul’un 1.5 milyon metrekare büyüklüğünde bir yeşil alana kavuşacağını söyledi. Turan, şöyle devam etti: “Kayabaşı Vadisi’nde oluşturulacak yeşil alan 5.5 kilometre uzunluğunda olacak. Merkezden Fenertepe’ye doğru uzanacak sahada; koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanlarıyla vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler olacak. İhale yapıldı. Yazın inşaat başlıyor.”

‘ÇEŞME PROJESİ MODEL OLDU’

Yerel Mimari Uygulama Projesi olarak hayata geçirilen ilk sosyal konutlar olan Nevşehir Ürgüp konutlarının ilk etabının teslim edildiğini kaydeden Turan, İzmir-Çeşme Projesi’nin de Ege için model niteliğinde olduğunu belirtti.

Habertürk
Haber Star Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı;

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin kalkınması ve istihdamı için önemine vurgu yaptığı inşaat sektörünün itici gücü TOKİ’nin ekonomiye katkısını Başkan Turan “Bizim bir vites ileri bir vites gerimizin karşılığı 1 milyar dolardır” diye özetliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin kalkınmasında çok önemli bir noktada olduğunu belirttiği inşaat sektörünün en büyük aktörü Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), büyüme ve istihdama direkt katkı yapıyor. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Türkiye ekonomisine katkılarını ise şu çarpıcı ifadeyle özetliyor: “Bizim bir vites ileri, bir vites gerimizin karşılığı 1 milyar dolardır.” Ekonominin önemli aktörlerinden biri olduklarını kaydeden Turan “Direkt büyüme ve istihdama katkı sağlıyoruz. Alt sektörlerle birlikte ayda yaklaşık 250 bin kişi çalışıyor. 250 bin kişilik bir istihdam oluşturacak fabrika yatırımını düşündüğünüzde iki yıldan fazla yatırım süreci gerekiyor” dedi. 2016 yılının Toplu Konut İdaresi’nin en yüksek hedefini koyduğu yıl olduğunu vurgulayan Turan “60 bin konut 2016’da hayata geçmiş olacak. 60 bin konut önemliydi. Şu anda bu rakamı bile istersek aşabilecek durumdayız. Sekizinci ay itibariyle 60 bin konutun ihalesini yapmış olacağız. Böylece bu yaz 90 bine yakın kişi TOKİ’nin şantiyelerinde çalışacak. 520’si aktif olmak üzere toplam 700 şantiyemiz bulunuyor. 2016 yılı için bir diğer hedefimiz, her yöreye farklı mimari, yöresel içerikler taşıyan yatay mimari ile konutlar inşa etmektir. Nisan ayı başı itibari ile 23 bin 500 konut ihale sürecine girmiş, bunun büyük bir kısmının ihalesi gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

13 YILDA 120 MİLYARLIK YATIRIM

TOKİ Başkanı Turan’la yaptığımız sohbette, kurumun sektöre katkısının rakamsal karşılığı 81 ilde, 3 bin 219 şantiyede hayata geçirdiği 711 bin 910 konut ve 8 bin 30 sosyal donatı uygulaması olarak gözler önüne seriliyor. Turan “Türkiye’de 2002-2015 döneminde 700 bini sosyal konut olmak üzere yaklaşık 7.5 milyon adet konut üretildi. Bu konutların yüzde 8.5’i TOKİ tarafından, yüzde 1.5-2’si kurumsal firmalar (markalı projeler), yüzde 89-90’lık bölümü küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından yapılan 15-20 daireli binalardan oluşmuştur” dedi. İdare olarak konut fiyatları ve kiraların piyasa şartlarında oluşmasını sağlayan, aşrı fiyat yükselmelerini önleyen önemli bir fonksiyonları olduğunu belirten Turan, şunları söyledi: “Son 13 yıl içinde sektöre yaptığımız yatırım yaklaşık 120 milyar TL’dir. Diğer bir ifade ile piyasa şartlarında hiçbir zaman ev sahibi olamayacak yaklaşık 400-450 bin vatandaşımıza konut sahibi olma imkanı sağlanmıştır. TOKİ’nin 2016 yılında direkt kendi inşaatlarında çalışacak teknik personel ve işçi sayısı yaklaşık 90 bindir.”

İSTANBUL’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 3 YILDA 20 BİN KONUT

Kentsel Dönüşüm Programı Eylem Planı çerçevesinde 49 ilde yerel yönetimlerle müştereken büyük kapsamlı kentsel yenileme programı başlattıklarını söyleyen Turan, 129 farklı projenin, fiili olarak sürdürüldüğünü, 106 bin konutun ihalesi yapıldığı, 75 bin 761 konutun üretiminin tamamlandığını aktardı. TOKİ olarak inşa edecekleri konutların yüzde 40’ının kentsel dönüşüm içerikli projelerden oluşacağını söyleyen Turan “İstanbul’da da bir iki aya kadar bu konuda sesimiz gür çıkacak. İstanbul için öncelikli hedefimiz 7 bin 500 konut. 2016-2019 arasında 20 bin konutun yapımını hedefliyoruz” dedi. Pek çok şehir gibi İstanbul’u da depreme hazırlamak durumunda olduklarını söyleyen Turan “2016’da çok daha aktif olacağız. Kentsel dönüşümde kâr hedefi gütmüyoruz. Şu anda 7 ilçe ile sonlanma aşamasına gelmiş, bir ay içerisinde ihaleye çıkacağımız yerler var. Bunlar Gaziosmanpaşa, Esenler, Güngören, Üsküdar, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Bağcılar” dedi. İstanbul’daki en önemli toplu konut ve bu kapsamdaki kentsel dönüşüm uygulama alanının Kayabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi olduğuna vurgu yapan Turan “Proje kapsamında 65 bin adet konut üretilecek olup, 23 bin konutun üretimi, 15 bin 596 konutun da projelendirilmesi tamamlanmıştır” dedi.

KAYABAŞI’NA DEV PARK

TOKİ’nin İstanbul Kayabaşı’nda yapacağı dev park ile İstanbul’un 1.5 milyon metrekare büyüklüğünde bir yeşil alana kavuşacağını belirten Turan, Kayabaşı vadisinde oluşturulacak yeşil alanın 5.5 kilometre uzunluğunda olacağını belirtti. Turan, şöyle konuştu: “Kayabaşı merkezinden Fenertepe’ye doğru uzanacak sahada; koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler olacak. Kayabaşı’na değer katacak proje ile burada yaşayan insanlarımız yeşil alanla daha çok buluşacak. Park için proje ihalesini yaptık. Bu yılın yaz ayında inşaatına da başlıyoruz.”

YEREL MİMARİ UYGULAMALARI ÇEŞME VE NEVŞEHİR’DE KONUTLAR TESLİM EDİLİYOR

Şehirlerin gelenek, tarih ve kültüründen mimarisine yansımış olan zenginlikten ilham alarak, TOKİ Yerel Mimari Uygulama adıyla yeni bir konsept de konut inşa ettiklerini vurgulayan Turan “TOKİ Yerel Mimari Uygulama projesi olarak hayata geçirdiğimiz ilk sosyal konutlar olan Nevşehir Ürgüp Sosyal konutlarının ilk etabını hak sahiplerine teslim ettik. İnşaatı devam eden 405 konutluk ikinci etabımız tamamlanması ile birlikte Ürgüp’te toplamda 923 konutluk yeni bir yaşam alanı oluşacak” dedi. Bir diğer Yerel Mimari Uygulama projesi olan İzmir-Çeşme projesinin Ege Bölgesi için model niteliğinde olduğunu aktaran Turan “Yörenin geleneksel mimari çizgilerinden ilham aldığımız, yöreye özgü taş ve yapı malzemeleriyle, Alaçatı taş işçiliğinin güzel bir örneği olan Çeşme Sosyal Konutları, Ege Bölgesi için model niteliğindedir. İlk etabını kısa süre içinde tamamlayarak hak sahiplerimize noter huzurunda konut belirleme kurasını takiben güzel evlerini teslim edeceğiz” diye konuştu.

EMEKLİLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Emeklileri vatandaşları uygun koşullarla ev sahibi yaptıklarını belirten Turan “Hiç konutu olmayan emeklilerimizi 240 aya varan vadeler ve 250 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi yapıyoruz. ‘Emekliye İkinci Bahar’ adıyla yürüttüğümüz proje kapsamında 35 ilde inşa edilecek toplam 7 bin 715 konut için talep topladık. Bir kısmının kuralarını çektik. Konutlarımız yükselmeye başladı. En kısa sürede konutlarımızı teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi.

2023 HEDEFİ 1 MİLYON 200 BİN KONUT

Türkiye’nin, 2023 hedefi doğrultusunda sağlıktan eğitime, altyapı yatırımlarından sanayiye büyük kalkınma hamlesiyle gelişimini sürdürdüğünü vurgulayan Turan “İnsanımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkemizin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor, onlarca konut projesini hayata geçiriyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda yoğun çaba gösteriyoruz. Emekli vatandaşlarımıza yönelik uygulamamız ile 2023 hedefimizi 1 milyon 200 bin olarak revize ettik. 2023 yılına kadar konutu bulunmayan 5.5-6 milyon vatandaşı ev sahibi yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

YENİ ŞEHİRLER İNŞA EDİLİYOR

2023 hedefleri doğrultusunda bir mega proje ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler’ projesini hayata geçirdiklerini belirten TOKİ Başkanı M. Ergün Turan “Sadece bina inşa etmiyoruz, bir mega projeyi; Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi’ni hayata geçirdik. Konut ve şehircilik projelerimizi çok boyutlu olarak planlayarak, fiziki nitelikleri kadar ekonomik, kültürel ve sosyal ölçekleri de fizibilite süreçlerine katıyoruz” dedi. Anadolu’nun pek çok şehrinde, konut birimlerini 10 binlerle ifade edilen yüksek yaşam kalitesine sahip konut alanlarının bulunduğunu söyleyen Turan “Ankara, Şanlıurfa, Denizli, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Manisa bu şehirlerimizden bazıları. Şehrimizde, kent kimliği ve merkezi niteliklerle güçlü bağları olan, halkımızın beklentilerine yanıt veren, güçlü fiziki, sosyal altyapısı bulunan ve 2023’e kadar tamamlayacağımız yeni yerleşim alanları kuruyoruz” sözlerini kaydetti.

İLK ADIM GAZİANTEP’TE ATILDI

Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler projesinin ilk adımının Gaziantep Kuzey Şehir Projesi’yle atıldığını aktaran Turan, şöyle devam etti: “8.5 milyon metrekare alan üzerine projelendirilen 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir projesinde ilk aşamada 3 bin konutun inşaatın başladık. Manisa Akgedik’de oluşturacağımız 5 bin 500 konutluk yeni yaşam alanımızın ilk etabı olan bin 101 konutun temellerini attık. Akgedik projemiz 4-5 katlı binalardan oluşan, çok modern yeni bir yaşam alanı olacak. Yeni yaşam alanımızın ilk etabı olan bin 101 konutun hak sahiplerini mayıs ayı sonunda kura ile belirleyeceğiz. Proje 2017 yılının 8 ya da 9’uncu ayında teslim edilecek.”

Star/ Yener Yalçın