AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş başkanlığında toplanan TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonunda, TOKİ’nin 2015-2016 yılı hesapları konuşuldu. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Sami Er, sunumda önemli açıklamalarda bulundu.


TOKİ Vekili Sami Er, TOKİ’nin 15 senede ürettiği yaklaşık 833 bin konutun yüzde 86’sının, son yıllarda üretilen konutların ise yaklaşık yüzde 95’inin sosyal konut niteliğinde olduğunu söyledi.

Sami Er yaptığı açıklamada “Bu yılın ilk 11 ayında toplam 48 bin konutun satışı gerçekleştirilmiş, 40 bin konutun da vatandaşlarımıza teslimi sağlanmıştır. TOKİ’nin halen satışı devam eden ve satışa çıkaracağı konut sayısı toplam 5 bin 243’tür.” dedi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre Sami Er, 2016 yılında yaklaşık 64 bin, 2017’de 60 bin olarak ihale edilen konut sayısının bu yıl piyasa şartları da gözetilerek ekim sonu itibarıyla yaklaşık 23 bin olduğunu belirterek, “Halen TOKİ’nin 365 aktif şantiyesinde yaklaşık 99 bin nitelikli konut ve sosyal donatıların inşası devam etmektedir. Özellikle son 4 yıl içinde daha nitelikli ve konforlu yaşam alanlarının üretilmesi konusunda titiz davranılmış, yaşam ve gelişmişlik şartlarına bağlı olarak bugünün beklentileri ve ihtiyaçları dikkate alınarak çözümler geliştirilmiştir.” diye açıklama yaptı.

TOKİ konutlarına yoğun talep
Er, TOKİ tarafından satışa çıkarılan konutlara yoğun bir talep geldiğini belirterek “2017’de yaklaşık 50 bin konutun satışı yapılmıştır. Bu yılın ilk 11 ayında ise toplam 48 bin konutun satışı gerçekleştirilmiş, 40 bin konutun da vatandaşlarımıza teslimi sağlanmıştır. TOKİ’nin halen satışı devam eden ve satışa çıkaracağı konut sayısı toplam 35 bin 243’dür. Türkiye’deki birinci el konut satışında TOKİ’nin payı 2017 yılında yüzde 7,5 olmuştur.” dedi.

Kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında, sadece konut alanları değil, sanayi sitelerinin dönüşümünün de değerlendirildiğini ifade eden TOKİ Başkan Vekili Er, yapımı devam eden işyeri sayısının 4 bin 335, yapımı tamamlanan iş yeri sayısının da 672 olduğunu dile getirdi.

, ,