TOKİ 2017’de kentsel dönüşüme hız kesmeden devam edecek!

toki

Kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar 54 ilde yerel yönetimlerle birlikte 70 bin konutun inşaatını tamamlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2017 yılında da kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam edecek.

Türkiye genelinde 54 ilde kentsel dönüşüm projeleri hayata geçiren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 2017’de İstanbul’un dönüşümüne ağırlık verecek. İdare 13 ilçede yaklaşık 15 bin konutta kentsel dönüşüm yapacak.

TOKİ SAHAYA İNECEK
İstanbul’da kentsel dönüşüme ağırlık verilecek. TOKİ 13 ilçede sahaya inecek. Bölgelerde belirlenen mahallelerde yapılacak dönüşümle yaklaşık 15 bin konut, deprem riskine karşı yenilenmiş olacak. Türkiye genelinde ise 54 ilde toplam 25 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi olacak. İdarenin başlayacağı kentsel dönüşüm projeleri Avcılar, Beyoğlu, Üsküdar, Gaziosmanpaşa, Maltepe, Esenler, Güngören, Küçükçekmece, Başakşehir, Ataşehir, Bağcılar, Kağıthane ve Zeytinburnu olarak sıralanıyor.

İMARSIZ KONUTA KAMPANYA
İmar hakkı olmayan bölgelerde yer alan gecekondulardaki mülk sahiplerine satışa sunulmayan konutlar avantajlı fiyatlarla önerilecek. Hak sahibi dönüşümde yerini değiştirdiğinde çok daha uygun fiyata konut sahibi olacak. İmar hakkı olmayan o bölgelerde ise herkesin faydalanacağı sosyal alanlar yapılacak.

SÜTLÜCE İHALESİ 12 OCAK’TA YAPILACAK
İstanbul Beyoğlu Sütlüce’de yapılacak dönüşümün ihalesi 12 Ocak’ta yapılacak. TOKİ ve Beyoğlu Belediyesi işbirliği ile geliştirilen Sütlüce Örnektepe Mahallesi kentsel dönüşüm projesi iki etap halinde tamamlanacak. İlk etapta 400 konut ve vatandaşların ihtiyacının karşılanması için 16 dükkânın inşası yapılacak. Yerinde dönüşümde vatandaş konutuna konut alıp üstüne para ödemeyecek.

 

Güneş