Tapusuz evin satışı nasıl olur?

Tapusuz evin satışı nasıl olur

Tapusu olmayan, ancak mülkiyet hakkı kendisine ait olan kimseler, evlerini kiraya verebiliyor. Peki tapusuz evin satışı nasıl olur? İşte tapusuz evin satışı…

Kiracı ve ev sahibinin aralarında yaptığı kira sözleşmesi ile; kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstleniyor.

Kira sözleşmesi yaparken, aynı zamanda kiracı ve kiraya veren bazı hak ve sorumlulukları da üstlenmiş oluyor. Örneğin, kiraya veren, kiralananı kararlaştırılan tarihte, sözleşmede amaçlanan kullanıma elverişli bir durumda teslim etmek ve sözleşme süresince bu durumda bulundurmakla sorumlu oluyor.

Tapusu olmayan ancak mülkiyet hakkı kendisine ait olan kimseler de evlerini kiraya verebiliyor. Peki tapusuz evin satışı nasıl olur? İşte tapusuz evin satışı…

İnşaat çalışmaları devam eden bu nedenle henüz tapusu olmayan gayrimenkullerin satın alınmak istenmesi halinde, satış sözleşmesi imzalanabiliyor.İleride yapılacak olan, asıl satışın yapılmasına dair ön sözleşme olan satış vaadi sözleşmesinin geçerli olup, tarafların haklarını koruyabilmesi için bazı koşullara uygun hazırlanmış olması gerekiyor.

Sözleşmede asıl satış olan tapu devrinin ne zaman yapılacağı, satış bedeli, Noter dışında hazırlanarak, imzaları noterde atılarak, tasdik edilmiş satış vaadi sözleşmeleri geçersiz oluyor. Ayrıca bu sözleşmesinin tapu dairesinde şerh edilmesi gerekiyor.

Tapusuz eve kredi çıkar mı?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com