Tapusuz ev kiraya verilebilir mi?

Tapusuz ev kiraya verilebilir mi

Tapusu olmayan bir evin satışı, gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile yapılabiliyor. Peki tapusuz ev kiraya verilebilir mi? İşte tapusuz evin kiraya verilmesi…

Tapusuz taşınmaz malların mülkiyet devir işlemleri, tapu dairesinde gerçekleşemediği için, noterde satış sözleşmesi imzalanabiliyor.

Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi olan bu sözleşme; taşınmazı ileri bir tarihte satın almak için alıcı ve satıcı taraflar ile noterde hazırlanıyor.

İleride yapılacak olan, asıl satışın yapılmasına dair ön sözleşmesi niteliğinde olan satış vaadi sözleşmesi; iki tarafın da haklarını korumuş oluyor.

Sözleşmenin geçerli olması için bazı şekil şartlarına uygun olarak hazırlanması gerekiyor. Sözleşmede asıl satış olan tapu devrinin ne zaman yapılacağı, satış bedeli, Noter dışında hazırlanarak, imzaları noterde atılarak, tasdik edilmiş satış vaadi sözleşmeleri geçersiz sayılıyor. Ayrıca bu sözleşmenin tapu dairesinde şerh edilmesi de gerekiyor. Peki tapusuz ev kiraya verilebilir mi? İşte tapusuz evin kiraya verilmesi…

Tapususuz olan, ancak mülkiyet hakkı kendisine ait olan kimseler, taşınmaz malını kiraya verebiliyor. Ayrıca, yine tapusuz ev kiralamasından elde edilen gelirin istisna haddini aşması halinde yine verginin ödenmesi gerekiyor.

Tapusuz eve kredi çıkar mı?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com