Taca İnşaat’tan Stuttgart’a AVM!

Taca İnşaat Stuttgart

Taca İnşaat yurt dışında AVM projesi yapacak. Almanya’nın Stuttgart kentinde 160 milyon Euro yatırımla kurulacak alışveriş merkezinde Türk markaları satılacak.

Stuttgart’ta Türklerin çoğunlukla yaşadığı bölgede yapılacak projenin arsası Almanya’da yaşayan ve gayrimenkul işleri ile uğraşan Fahri Aralan’a ait. Projenin müteahhidi ise Taca İnşaat. Bu projeyi hayata geçirecek olan Taca İnşaat, kamuoyunun yabancısı değil. İstanbul Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) restorasyon ihalesini 2012 yılında Yeni Yapı İnşaat’la birlikte alıp bir türlü işe başlayamayan inşaat firması olarak da biliniyor. Sabancı Vakfı’nın da sponsorluk anlaşması ile destek verdiği AKM restorasyonu işi geçen yıl ortalarında bakanlık emriyle durdurulmuş ve bir daha başlamamıştı.

Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt ile AKM dahil son gelişmeleri de konuşmak üzere buluştuk. Yasal süreç devam etmekle birlikte AKM restorasyon işini zorunlu olarak gündeminde ikinci plana iten Akkurt, gazetecilerle sohbetinde Avrupa ve Afrika’daki, yeni projelerini öne çıkarmayı tercih etti. Stuttgart’ta Türk markalarını da yakından ilgilendiren bir projeye imza atmaya hazırlandıklarını belirten Akkurt, bu projenin Almanya’da yıllarını geçiren arsa sahibi Fahri Aralan’ın, Taca İnşaat’ın kapısını çalmasıyla başladığını söyledi. Tayyar Akkurt, 160 milyon Euro’luk AVM çalışmalarının başladığını, kısa sürede bitirmeyi hedeflediklerini de kaydetti.

TİCARET MERKEZİ OLACAK

Aralan’ın, Stuttgart’ta Türklerin yoğun olduğu bölgede bulunan arsasına alışveriş ağırlıklı bir merkez yapmak istediğini öğrenince, konuyla ilgilendiği bilgisini veren Akkurt şunları söyledi: “Aralan, projenin klasik AVM konseptinden farklı olmasını istiyordu. Tam bir AVM değil. Türk ürünlerinin sergilendiği, tanıtıldığı ve pazarlandığı bir merkez düşünüyordu. Projeyi netleştirmek için Stuttgart Belediyesi’yle de görüştük. 60 bin metrekarelik kapalı alan yaratacak proje, Türk markalarını tek çatı altında toplayacak.”

8 AYDA BİTECEK

Tayyar Akkurt, AVM projesiyle ilgili ayrıntıları şöyle aktardı: “Stuttgart Türk Ürünleri Merkezi’nin giriş katı çarşı, üst katı da ‘Mikro Teknokent’ olacak. Örneğin, kentteki Türk gelinlikçiler bu merkezde toplanacak. Projeyi Stuttgart Belediyesi de destekliyor. 160 milyon Euro’luk (664 milyon TL ) projenin inşaat ve pazarlama işini biz üstlendik. Yani, mağaza konseptlerini biz oluşturacağız. İlk kazma sonrası projeyi 8 ayda bitirmeyi planlıyoruz” Projedeki “Mikro Teknokent hedeflerine de değinen Akkurt, “Bilişim sektöründe ilerlemeyi planlayan gençlere ucuz çalışma alanı açacağız” dedi. Otel ve hastane projeleri hakkında da bilgi veren Tayyar Akkurt, Cibuti’de bir otel ve hastane için kısa süre önce imza attıklarını belirtti. Akkurt, İstanbul Karaköy’deki projeyi ise Summer Tour’la birlikte yapıp işletmek için anlaştıklarını söyledi.

 

AMK