Riva arazisiyle ilgili çalışmalarımız var!

dursun özbek

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, kulübün Riva’da bulunan 1 milyon 200 bin metrekare arazisinin giderek daha değerlendiğine dikkati çekerek, burayla ilgili yeni çalışmaları bulunduğunu paylaştı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uyum konusunun kendileri için en öncelikli durum olduğunu söyledi.

Sarı-kırmızılı kulübün Galatasaray Adası’nda gerçekleştirilen eylül ayı pan kurulu toplantısında üyelere hitap eden Dursun Özbek, 3 ayı geçen görev süreleri içinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verip, kendilerine yönelik yapılan eleştirilere değindi.

Galatasaray Kulübü’nün mevcut gündemi içinde tartışılan birçok konu bulunduğunu dile getiren Özbek, bunun başında ise UEFA Finansal Fair Play’in geldiğini vurgulayarak, “Birçok açıklama yapmama rağmen hala bu konu anlaşılmamış gibi gözükmektedir. Galatasaray Kulübü, 2014 yılından itibaren UEFA tarafından mali konularla ilgili izlemeye alınmıştır ve gelecek 3 sezonda 30 milyon avronun üzerinde zarar etmemesi istenmiştir. Çünkü kulübün gelir ve gider dengesinde büyük bir eksi fark ortaya çıkmış” dedi.

Özbek, Galatasaray Sportif AŞ’nin son 3 sezonda 107 milyon avro zarar ettiğini anlatırken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“UEFA, 2014 yılı mayıs ayında, ‘ayağını denk al, ben seni izlemeye alıyorum, 2 sene zarfında bu mali hareketlerde iyileşme göstermek zorundasın. Eğer kriterlerime uyamıyorsan, yaptırımları var, aman dikkat!’ demiştir. İzlemeye bağlı olarak 6 ayda bir UEFA’ya rapor sunuyoruz. Yaptıklarımızı anlatıp, tasarruf edildiğine iknaya çabalıyoruz. Son raporu geçen ay gönderdik ve bir görüşme talep ettik. Zannediyorum 5 Ekim tarihinde kulübü temsilen bir heyet UEFA’ya gidip yaptığımız tasarrufların, mali hareketlerin açıklamasında bulunacağız. Süreç orada da bitmiyor tabi. Sonra tekrar görüşmeler olacak. Benim ve yönetimimin tek arzusu, Türkiye’nin iftihar ettiği bir marka olan Galatasaray’ın, UEFA organizasyonunun dışında kalmaması için çalışmaktır. Bunun başarılı sonuçlanması için elimden geleni yapacağım. Ben ve yönetici arkadaşlarım çok sıkı çalışıyoruz.”

UEFA Finansal Fair Play kriterlerinin ilk olarak 2009 yılında uygulanmaya başlandığını ancak kulüp yönetimlerinin konuyu ya ciddiye almadıklarını ya da durumun farkında olmadıklarını kaydeden başkan Özbek, “Yaşanan durumun nedeni bugün için önemini kaybetmiştir. Niye böyle olduğunu sizin yorumunuza bırakıyorum. Ama açıklamak durumunda olduğum bir konu var; kulübü bu pozisyona getiren en önemli şey, yapılan hatalı transferlerdir” diye konuştu.

Kulübün, Arda Turan’ın Atletico Madrid’e transferinin de gerçekleştiği 2011-2012 sezonunda 9 milyon avro, 2012-2013 sezonunda 43 milyon avro ve 2013-2014 sezonunda da 61 milyon avro transferde eksi fark verdiğini anlatan Özbek, “Yönetimin değiştiği 2014-2015 sezonunda da bu zarar 10 milyon avro olmuştur. Tranferde 60’a yakın oyuncu alınmış, birçoğunun ismini dahi duymadığınızdan eminim. Menajerlere ödenmesi gereken paralar, maç başı ücretleri ve maaşlar da eklenince ortaya çok yüksek bir rakam çıkmaktadır. Biz ise futbolcu stoğunu erittiğimiz bu dönemde 18 milyon dolar kar ettik” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu sarmaldan çıkılması lazım”

Galatasaray Kulübü’nün mevcut mali sıkıntılardan mutlaka kurtulması gerektiğine dikkati çeken Dursun Özbek, “Bu sarmaldan çıkılması lazım. Transfer tabii ki yapılacak ama bir taraftan mali yapıya da dikkat etmek lazım. Eğer siz durumunuzu dikkate almazsanız, UEFA dikkate alacaktır” şeklinde görüşlerini aktardı.

Özbek, şimdi UEFA’yı ikna edebilmek için büyük gayret sarf ettiklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:

“Yönetime 3 yıl için geldiğimizi ve bu süreçte mali tabloları pozitife çevirmek için elimizden geleni yapacağımızı söylüyoruz UEFA’ya. Raporlarımızda da bu izahlarda bulunduk. Son dönemde 100 milyon avro civarında gerçekleşen zararı, bugün 80 milyon avrolar seviyesine indirmeye çalışıyoruz. Biz mali durumu düzeltmeye çabalarken, sportif başarılardan geri kalmamak için de elimizden geleni yapıyoruz. Ancak geriye dönük birikimi olan bu tabloyu bu yönetimin bir anda düzeltmesi çok zor. Bu nedenle de UEFA’dan 3 yıllık dönemimiz için ilave izleme süresi talep edeceğiz. Bu tabloyu istedikleri kıvama getireceğimizin sözünü vereceğiz.”

Göreve başladıkları 23 Mayıs 2015 tarihinden itibaren gerçekten yoğun bir çalışma içine girdiklerini anlatan Özbek, 427 milyon liralık bir para hareketi gerçekleştiğini söyleyerek, “Bu rakamın 227 milyon liralık bölümü kredilerle, 200 milyon liralık bölümü de kaynak yaratma suretiyle sağlanmıştır. Bu parayla basketbol şubesinin borçlarını kapatmaya, futbolcu borçlarını ödemeye, menajer borçlarını yapılandırmaya çalışmışız. Ayrıca kulübün harcamaları ile bütün sportif dallardaki aktivitelerin en üst seviyede devam ettirilmesi için gerekli harcamalar gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yapılandırılan vergiler de bunun içinde” şeklinde konuştu.

“Mali çalışmalar aynı hızla devam edecek”

Dursun Özbek, üyelere genel hatlarıyla aktardığı mali çalışmaların, ayrı kararlılıkla ve aynı hızla devam edeceğini belirtti.

Son 10 yılda ilk kez kulübün futbol takımı ödemelerini gecikmesiz olarak bitirdiğini, vadesi geçmiş borç bırakmadığını aktaran Özbek, “Sporculara ve teknik kadroya vadesi geçmiş 5 kuruş borcumuz yoktur. Basketbolda geçmişten gelen 28 milyon lira borcun da 13 milyon lirasını ödedik ve geri kalan kısmı da kısa ürede kapatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Mali çalışmalarımız aynı kararlılıkla ve hızla devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.

“Türk Telekom Arena’nın yanına salon yapmak için çalışıyoruz”

Başkan Özbek, yönetime aday olduklarında genel kurul üyelerine verdikleri sözlerin sonuna kadar arkasında olduklarını ve bu sözleri tutacaklarını kaydetti.

Türk Telekom Arena’nın üst hakkının alınması konusuyla ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığı görüşmeleri hakkında bilgi veren Özbek, stadın yanına 15 bin seyirci kapasiteli bir salon yapmak istediklerini ve hem çatı sorununu giderip hem de yeni bir salona sahip olmak için projeleri olduğunu vurguladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan, Türk Telekom Arena’nın yanında salon inşası için kendilerine müsaade edilmesini istediklerini anlatan sarı-kırmızılı kulübün başkanı, “Mevcut mali durum içinde bu projeyi nasıl yapacağımızı sordular. ‘Yeter ki bu izni verin, ben finansman kuruluşlarından söz aldım’ dedim. Malum, bu tip spor alanlarının isim hakkı önemli bir değer. Bu projeyi gerçekleştirebilirsek, iki işi bir arada yapmış olacağız. Burayı inşa edecek kişi, isim hakkına binaen borçlanmamı sağlayacak, salonun inşasını yapacak ve stadın da üzerini kapatacak” şeklinde görüş belirtti.

Bu konuyla ilgili projelerinin hazır olduğunu, Kurban Bayramı’nın ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gidip olur alacaklarını aktaran Özbek, “Bu projenin çok sıkı takipçisiyim ve çok önemli buluyorum” dedi.

Riva arazisi konusu

Kulübün Riva’da bulunan 1 milyon 200 bin metrekare arazisinin giderek daha değerlendiğine dikkati çeken Özbek, burayla ilgili yeni çalışmaları bulunduğunu paylaştı.

Daha önce 850 villa için ruhsat alınan arazinin, 3. köprü bağlantı yollarının hemen yanında bulunduğuna işaret eden Özbek, “O gün itibarıyla uygun görülmüş. Bugün ise konumu itibarıyla farklılık arz etmektedir. Orası önümüzdeki 5 yılda çok büyük değişikliklere sahne olacaktır ve yatırımcılar da bunu görmektedir. Beykoz Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi nezdinde mevcut projeyi, konut artı ticari alan şeklinde çevirmeye çalışıyoruz. Çünkü bölgede ticari faaliyetlerin de önemi artacaktır. Galatasaray’ın yeni kaynaklara ihtiyacı vardır” diye konuştu.

Mevcut otel projesinin de hızla sürdüğünü anlatan başkan Özbek, “Mecidiyeköy’deki inşaatın 15 Ocak gibi bitirilmesini planlıyoruz. Dekorasyon projeleri de hazırlandı. Galatasaray Kulübü, planladığımız maliyetin de altında 200 odalı, 5 yıldızlı bir otele yaklaşık 1 yıl sonra sahip olacak” ifadelerini kullandı.

Galatasaray Adası’nın nasıl değerlendirileceğiyle ilgili kasım ayı içinde olağanüstü genel kurul yapmayı planladıklarını anlatan Özbek, nasıl bir yol izleyeceklerine üyelerin karar vereceğini vurguladı.

“İstifa çağrılarından etkilenmiyoruz”

Dursun Özbek, yönetimde henüz 3 aylık bir dönemi geride bıraktıklarını hatırlatırken, kendilerine yönelik eleştirilerden ve istifa çağrılarından etkilenmediklerini söyledi.

Bu tip çağrıların, genel kurulun gösterdiği tasarrufa saygısız olduğunu dile getiren Özbek, “Daha kısa bir süre geçmesine rağmen, ‘yönetim istifa etmeli’, ‘bu yönetim beceriksiz’, ‘bunlar bir şey yapamazlar’ deniyor. Bunlardan etkileniyor muyuz? Kesinlikle hayır. Daha fazla keskinleşiyoruz” diye konuştu.

Her zaman kulüp menfaatlerini ön planda tuttuklarına dikkati çeken başkan Özbek, şu ifadeleri kullandı:

“Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım, hayatımızda hiç olmadığı kadar özveriyle çalışıyor, Galatasaray’ı daha üst seviyelere çıkarabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Maalesef futbolda son haftalarda alınan neticeler, taraftarlarımızı ve camiamızı üzdüğünden çok daha fazla yönetim olarak bizleri üzmektedir. Ancak Galatasaray kenetlenmesiyle bunun üstesinden gelecektir. Biz yönetim olarak çok dikkatli bir şekilde son haftalardaki gelişmeleri izliyoruz. Bu manada Galatasaray Futbol Takımı’nın içinde bulunduğu durumun üstesinden yine teknik heyetimiz ve oyuncularımızın gelmesini bekliyoruz. Biz yönetim olarak da elimizden geleni yapacağız. Hiçbir zaman medyanın yansıttığı gibi duyarsız değiliz. Konuyu çok dikkatli izlemekteyiz.”

Galatasaray’ın “mali yönden battığı” şeklinde geçmişte yapılan tenkitlerin bugün ortadan kalktığını savunan Özbek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Galatasaray, mali yükümlülüklerini harfiyen yerine getiren bir mali disipline oturmuştur. Şimdi ise başka şeyler icat edilmeye çalışılıyor. Bu yönetim, Galatasaray Genel Kurulu’ndan aldığı emanetin bilincindedir. Ben ve yönetimim 3 yıllığına bu göreve geldik. Hayatımda hiçbir işi yarım bırakmadım. Arkadaşlarım da öyle. Kimse, ‘saldıralım, nasıl olsa pes ederler’ düşüncesine kapılmasın. İstedikleri kadar saldırsınlar. Üç yıl için bana ve yönetimime neye mal olursa olsun, Galatasaray için verdiğim vaatlerin hepsini harfiyen yerine getireceğim.”

AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*