Nasa’nın mimari yarışmasında Güvenç Özel’in projesi 4. oldu!

mimar

NASA’nın açtığı “Mars Kolonisi Mimari Tasarım Yarışması”nda Türk mimar Güvenç Özel’in projesi 168 proje içinden dördüncü seçildi.Güvenç Özel projesini anlattı.

NASA’nın, Mars’ta kurulması planlanan yaşam alanı için açtığı yarışmada 4’üncü olan Türk mimar Güvenç Özel (34), dünyanın en iyi ilk 15 üniversitesi arasında yer alan University of California. Los Angeles’ta (UCLA) öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Alternatif Teknolojiler Laboratuvarı’nın başındaki isim olan Özel, UCLA’daki laboratuvarda bir süredir geliştirdikleri projeyi NASA’nın “Mars Kolonisi” yarışmasına uyarladıklarını söyledi.

Projesini Habertürk’e anlatan Özel, “Cesur bir proje sunduk, derece aldık. Sadece 3-4 noktadan ayakta duran bir sistem üzerine kurulması nedeniyle işleri kolaylaştıracak. Mars’ta yaygın olarak bulunan bazalt kayalar işlenerek lif malzeme haline dönüştürülecek. Ayrıca fotosentezi taklit eden yapay bir sistemle, Mars atmosferindeki karbondioksit, karbon ve oksijen atomlarına ayrıştırılacak. Ayrışan karbon, yapıda kullanılmak üzere karbonfiber olarak işlenecek. Oksijen de depolanarak astronotların kullanımına sunulacak veya atmosfere geri salınacak. İşlenen bazalt ve karbon lifleri robotlar aracılığıyla örülecek. Robotlar, bu malzemeyi kullanarak koloniyi inşa etmeye başlayacak. Bu yeni yapı tekniği, Dünya’da da uygulanabilirliğiyle mimari teknolojide çığır açabilecek bir potansiyel taşıyor” dedi. Mimar Özel, 2’si İstanbul, 2’si de Çeşme’de olmak üzere toplam 3 konut ve bir AVM projesini hayata geçirmeye çalışıyor.

Habertürk

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*