Murat Kurum: İmar barışından 10,5 milyon kişi istifade etti!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “İmar barışı ile çok önemli bir veri elde edeceğiz, yapı stokuna ilişkin tespitleri yapacağız. 10,5 milyon vatandaşımız imar barışından istifade etti.” diye açıklama yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı yerine 5 katlı bina yapacağız. Haftaya temel atıyoruz.” diye açıklama yaptı.

İmar barışı konusuna değinen Kurum, “Buradan çok önemli bir veri elde edeceğiz, yapı stoğuna ilişkin tespitleri yapacağız.” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, şöyle şunları söyledi; “Şu an ülkemizde 55 bin kilometrekare korunan alanımız var, biz bunu 2023’e kadar 2,5 kat artırmayı hedefliyoruz. OECD verilerine göre yüzde 17’ye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “10,5 milyon vatandaşımız imar barışından istifade etti.” dedi. Bakan Kurum, peribacaları çevresinde 100’ün üzerinde kaçak yapıyı yıktıklarını, kalan 195 kaçak yapının etaplar halinde yıkılacağını açıkladı. Kurum: “Tarihimize, kültürümüze, doğal sit alanlarımıza kimsenin zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu. Kurum, Ankara AKM Millet Bahçesi’nin 2020 yılında hizmete açılacağını müjdeledi.

“2023’e kadar dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon bağımsız bölüm var”
Kurum, kentsel dönüşüme girecek konutlara ilişkin, “Tespitlerimize göre 2023’e kadar dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon bağımsız bölüm var, riskli gördüğümüz. Bunların yaklaşık 1,5 milyonu da daha fazla riskli diyebiliriz.” dedi.