Mobilya ihracatında 2023 hedefi 10 milyar dolar!

elitaş

Mobilya ihracatında 2002-2015 arasında 5 misli artış yaşandığını kaydeden Bakan Elitaş, 2023 hedefinin 10 milyar $ olduğunu kaydetti.

Kayseri 6. Mobilya Fuarı açıldı. Kayseri mobilyacılık sektörü Türkiye’deki toplam üretimin 3’te 1’ini karşıladığı için önem taşıyor. Açılışta konuşan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “Ülkemizin sanayi anlamında nihai hedefi yüksek katma değerli teknoloji ve tasarımdır. Bu belli bir noktaya geldikten sonra, alım gücü yüksek olanların talepleri arttıktan sonra kilo başına ihracat artışı kendiliğinden olacaktır” dedi.

3.5 milyar $’a engel yok

2023 hedefinin 10 milyar dolar olduğunun altını çizen Elitaş, şöyle konuştu: “Bu sene ihracat hedefi 3,5 milyar dolar. İhracatçılar bu hedefe koşmak için gayret gösteriyorlar. Günlük ve aylık ihracat verilerine baktığımızda mobilya sektörü 2016 sonu itibarıyla 3,5 milyar dolara ulaşmaları için engel olmadığını görüyorum. Mobilya ihracatında 2002-2015’e baktığınızda 5 misli bir artışla karşı karşıyayız.”

Edebini tarihe gömdü

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerini de sert bir dille eleştiren Elitaş, şöyle dedi: “Edebini, adabını tamamen tarihe gömerek, kendisine verilen terbiyenin dışına çıkmasını şık bulmadım. Yakışmayacak bir duruş sergilediğinden dolayı Sayın Kılıçdaroğlu’nu CHP’ye ye oy verenlere şikayet ediyorum.”

TASARIM FİYATl DA ARTIRACAK

Yüksek teknolojinin çok önemli unsurlardan birisi olduğunu kaydeden Elitaş, şöyle devam etti: “Bir dostumun kalbinde stent ihtiyacı olmuş. Stentlerde metale benzeyen malzemelerden yapılıyormuş. Dünyada bir ülke bununla ilgili buluş yapmış. Türkiye’ye ithal fiyatı 700 dolar. 1 gr olsa 700 bin, 1 cm olsa 7 milyon dolar. Kilosu 7 milyon dolar. Biz mobilyanın kilosunu 3,18 dolara satıyoruz ama tasarım ürün haline getirdiğimiz takdirde değerinin ne kadar artacağı çok önemli. Esas unsur ürettiğimiz malların görücüye çıkarılması. Alan malı yerinde görürse, yurtdışı alıcıları gerekli ilgiyle kendi zihninde duran tasarım olduğunu takdir ederse, alımı artıracak unsur beraberinde gelmiş olacaktır.”
Akşam