Konut kredisi faizlerinde son durum!

2018’in ikinci yarısı sonrasında yüzde 2.68 faiz ortalamasına ulaşan konut kredileri ipotekli konut satışlarını yüzde 20’li seviyelere kadar indirildi. Konut kredilerinde son haftalarda yaşanan indirimler sonrası söz konusu ortalama yüzde 1.9’a geriledi.

Şubat ayının son haftasında sekiz banka konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.7’nin altına indirdi. En yüksek konut kredisi faiz oranı yüzde 2.58 olurken, en düşük tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.54 seviyesine indi.

Bankaların likidite, faiz oranları, büyüme ve hacimlerin olumlu yönde ilerlediğine işaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada faiz oranlarının ilerleyen aylarda daha da düşmeye devam edeceğini vurguladı.

Bankaların güncel konut kredisi faiz oranları üzerinden 100.000 TL, 5 yıl vadeli konut kredisi için konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde en düşük aylık konut kredisi taksitleri 2.530 TL, vade sonunda toplam geri ödeme ise 152.000 TL’ ye denk geliyor.

Kredi Pazarı’nda yer alan habere göre yüzde 1.7’nin altında konut kredisi kullandıran bankalar şöyle;

HalkBank
HalkBank kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi için yüzde 1.49, Canım Evim Konut Kredisi için yüzde 1.53’e, Dost Evim Konut Kredisi için ise yüzde 1.85’e konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

VakıfBank
VakıfBank’ konut kredisi ürünleri kapsamında yüzde 1.75 faiz oranı sunarken kampanyalı Sarı Panjur Konut Kredisi ürünü dahilinde yüzde 1.49 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

Kuveyt Türk Bankası
Kuveyt Türk Katılım Bankası 5 yıl vadeye dek konut finansmanlarında yüzde 1.54, 10 yıla kadar olan konut finansmanı vadelerinde ise yüzde 1.59 kar payı oranı sunuyor.

Yapı Kredi Bankası
Yapı Kredi Bankası 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.61 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

TEB
TEB tabela konut kredisi faiz oranı olarak yüzde 2.58 faiz oranı sunsada kampanyalı konut kredisi kapsamında bugün gerçekleştirdiği indirim sonrasında 10 yıl vadeye dek yüzde 1.61 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.

ICBC Bank
ICBC Bank standart konut kredisi kapsamında yüzde 2.4 faiz oranı uygularken kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü için yüzde 1.62 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.

İNG Bank
İNG Bank dün gerçekleştirdiği faiz indirimi sonrasında 10 yıl vadeye dek yüzde 1.67 faiz oranı ile konut kredisi kullandırmaya başladı.

Ziraat Bankası
Ziraat Bankası yüzde 1.68 faiz oranı ile 10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandırıyor. Ayrıca konut kredileri için KKDF ve BSMV masrafı almıyor.

Garanti Bankası
Garanti Bankası 500.000 TL’ye kadar 10 yıl vadeli konut kredilerinde yüzde 1.69 faiz oranı sunuyor. Garanti 10 yıl vade üzerinde 20 yıl vadeye kadar yüzde 1.95 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.