Kiracı kira kontratı yapmazsa ne olur?

Kiracı kira kontratı yapmazsa ne olur

Taşınmaz mal kiralamalarında kiracı ile ev sahibi arasında kira kontratı hazırlanıyor. Kira kontratı, belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabiliyor.Peki kiracı kira kontratı yapmazsa ne olur? diyorsanız işte yanıtı…

Taşınmaz mal kiralamalarında imzalanan kira kontratı; kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmeye deniyor.

Belirli ve belirli olmayan bir süre için yapılabilen kira kontratında; kararlaştırılan sürenin geçmesiyle herhangi bir bildirim olmadan sona eren kira sözleşmesi belirli sürelidir; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılıyor.

Kontratın yazılı olarak yapılma zorunluluğu bulunmuyor. Buna göre kira kontratı tercih edilmesi halinde sözlü olarak; kontratsız olarak da yapılıyor.Peki kiracı kira kontratı yapmazsa ne olur? diyorsanız işte yanıtı…

Kira kontratının olmaması, yasal olarak kiracılık ilişkisinin olmadığı anlamını taşımıyor. Borçlar Kanunu ile kira kontratı herhangi bir şarta bağlanmıyor.

Bu sebeple sözlü olarak yapılan sözleşmeler de diğer sözleşmeler ile aynı koşullara sahip oluyor. Ancak sözlü kira kontratının ispatlanması gerekiyor.

Ev sahibi kontrat yapmazsa ne olur?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com