Kira sözleşmesi nerede yapılır?

kira-kontrati-nasil-yapilir_646x340

Taşınmaz kiralamalarında taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi, kiralama işlemine konu olan gayrimenkul ile ilgili olarak hazırlanıyor. Bu sözleşme Borçlar Kanunu kapsamında; “Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme” olarak tanımlanıyor.

Ev kiralamalarında genellikle sözleşmeler senelik olarak yapılıyor. İşyeri kiralamalarında ise bu sürenin 3, 5 ve 10 seneye kadar çıkabiliyor.

Kiracılık esaslarının düzenlendiği Borçlar Kanununa göre kira sözleşmesi, belirli bir süre için yapılabildiği gibi belirli olmayan bir süre için de yapılabiliyor.Peki kira sözleşmesi nerede yapılır?Kira sözleşmesi nerede onaylatılır? diyorsanız işte yanıtı..

Kira kontratı olarakta bilinen kira sözleşmesi, taraflar arasında bir şahit huzurunda imzalanabilyor. Karşılıklı imzaların atılması ve tarihin belirtilmesi ile sözleşme resmi bir nitelik taşımış oluyor.

İsteyenler söz konusu kira sözleşmesini noter huzurunda da yapabiliyor. Noter huzurunda kira sözleşmesi imzalamak, ileride yaşanabilecek sorunların önüne daha çabuk geçmesi açısından daha çok tercih ediliyor.

Kira sözleşmesi damga vergisi nedir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*