Kira gelir vergisi 1.taksiti için son 5 gün!

 

 

 
Kira gelir vergisi 1.taksiti için son 5 gün!
Gelir Vergisi Kanunu gereğince, kanun kapsamında belirtilen hak ve malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler vergiye tabi oluyor. Vergilendirme bazı koşullar dahilinde yapılıyor.

Konutunu veya işyerini kiraya verenlerden istisna bedelinden yüksek oranda kira geliri elde eden kimseler vergi mükellefi oluyor. Buna karşın istisna bedelini aşmayan kira gelirleri için beyanname verilmediği gibi kira gelir vergisi de ödenmiyor.

Beyana tabi geliri sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olan mükelleflerden;
– Bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri, istisna tutarını (2016 yılı için 3.800 TL) aşanlar,
– İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2014 yılı için 30.000 TL) aşanlar beyanname vermek zorunda oluyor.

Kira gelirinin vergilendirilmesinde, elde edilen gelirin safi tutarı iki farklı şekilde tespit edilebiliyor: Götürü Gider Yöntemi (Hakları kiraya verenler hariç), Gerçek Gider Yöntemi.

Bu gider yöntemlerinden biri seçilerek kira vergisinde birtakım indirimler yapılabiliyor. Vergi için beyannameler 31 Mart’a kadar veriliyor.

İki eşit taksit halinde ödenebilen kira gelir vergisinin 1. taksiti Mart ayında, 2. taksiti ise Temmuz ayında ödeniyor. Buna göre kira gelir vergisi 1.taksiti için son 5 gün bulunuyor.

Kira gelir vergisi vergi dairesinden, başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan yapılabiliyor. Ancak ödemeden önce beyanname verilmesi gerekiyor

Anlaşmalı banka listesi
AKBANK
AKTİF YATIRIM BANKASI
ALBARAKATÜRK KATILIM BANKASI
ALTERNATİFBANK
ANADOLU BANKASI
ARAP TÜRK BANKASI
CİTİBANK
DENİZBANK
BURGAN BANK
FİBABANKA
FİNANSBANK
GARANTİ BANKASI
HSBC BANK
ICBC TURKEY BANK
İNG BANK
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
ŞEKERBANK
T.C. ZİRAAT BANKASI
T. HALK BANKASI
T. İŞ BANKASI
T. VAKIFLAR BANKASI
TÜRK EKONOMİ BANKASI
TURKISHBANK
TURKLAND BANK
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
YAPI ve KREDİ BANKASI
ODEABANK
ZİRAAT KATILIM BANKASI

 

Kira gelir vergisi hesaplama 2017!
 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com