Kira beyannamesini kimler vermeyecek 2018?

Taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler, bir sonraki sene gelir vergisine tabi tutuluyor. Vergilendirme bazı şartlarda yapılıyor.

Ev veya işyerini kiraya veren her mal sahibi değil, kiralamalardan istisna bedelinden yüksek gelir elde edenler vergi mükellefi oluyor.
Mükelleflerin, kira vergidi ödemelerinden önce beyanname vermeleri gerekiyor.

Kira gelir vergisi mükelleflerin, 1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2017 dönemine ait beyana tabi kira gelirleri için 1 MART – 26 MART 2018 tarihleri arasında beyannamelerini vermeleri gerekiyor. 2018 beyanname süreci devam ediyor.

Peki Kira beyannamesini kimler vermeyecek 2018? diyorsanız işte yanıtı..

1 Ocak-31 Aralık 2017 tarihleri arasında elde edilen kira gelirleri belli şartlarda vergilendiriliyor. Beyana dayalı olan kira gelir vergisi için öncelikle istisna sınırını aşan gelirler için beyanname veriliyor.

Kira gelir vergisi için her sene istisna sınırları belirleniyor. 2017’de elde edilen konut kiraları için istisna sınırı 3 bin 900 TL, işyeri kiraları için istisna sınırı ise 30 bin TL olarak belirlendi. Bu sınırın altındaki kira gelirleri için beyanname verilmicek ve ödeme yapılmayacak.

Bu beyanname, vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi internet üzerinden online bir şekilde de verilebiliyor. Kira gelir vergisi beyannamesini internetten vermek isteyen kimseler Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname sistemine giriş yapıyor.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com