Kira artış oranları Aralık 2016!

kira-artis-oranlari-aralik-2016

 

 

Ev veya işyerini kiraya veren mal sahipleri, sözleşmenin senelik olarak yenilenmesiyle kira bedeline zam yapabiliyor. Kira artış oranları TÜİK tarafından açıklanıyor. İşte kira artış oranları Aralık 2016…

Kira artış oranları Aralık 2016!
Gayrimenkul kiralamalarında sözleşmenin yenilenmesi halinde kira bedelinde belli oranlarda zam yapılıyor. Kira artışının kanunen, üretici fiyat endeksi oranlarına göre yapılması gerekiyor.

Bu oranlar her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından sitesinde açıklanıyor. ÜFE oranlarından hangisinin hesaplamada kullanılacağı kanunda belirtilmiyor. Buna karşın Yargıtay’ın aldığı karar gereğince on iki aylık ortalamalar kira artış hesaplamasında kullanlıyor.

Aralık ayında kira artış oranları hesaplamasında kullanılacak oranlar bugün açıklandı. Buna göre ev sahibi kiracısına Aralık ayında en fazla yüzde 3,93 oranında zam yapabilecek.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2016

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %2,00 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %2,00, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,76, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,41 ve on iki aylık ortalamalara göre %3,93 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %2,45 artış, imalat sanayi sektöründe %2,41 artış, elektrik ve gaz sektöründe %3,16 düşüş ve su sektöründe %0,84 artış olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla artış ham petrol ve doğal gazda gerçekleşti

Bir önceki aya en fazla artış; %10,61 ile ham petrol ve doğal gaz, %10,13 ile ana metaller ve %4,41 ile diğer mamul eşyalar alt sektörlerinde gerçekleşti. Buna karşılık elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme %3,16, giyim eşyası %0,10 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Kasım ayında aylık en fazla artış ara mallarında ve yıllık en fazla artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.

Kira artış oranları Kasım 2016!
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com