Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

Kentsel dönüşüm kira yardımı ne kada
Riskli yapıların yıktırılmasında ve bunların bulunduğu alanlar ile riskli alanlar ve rezerv yapı alanlarındaki uygulamalarda, öncelikli olarak yapının malikleri ile anlaşma yoluna gidilmesi gerekiyor.

Anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine veya malik olmasalar bile kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak bu yapılarda ikamet edenlere veya bu yapılarda işyeri bulunanlara geçici ev veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılıyor.

Maliklere ve kiracılara yapılacak kira yardımı bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor. Peki kentsel dönüşümde kira yardımı ne kadar? diyorsanız işte yanıtı..

2014 yılında 680 TL kira yardımı yapılırken 2015 yılında kentsel dönüşüm kira yardımı bedeli 735 TL oldu. Ocak 2015 itibariyle kentsel dönüşüm kira yardımı, aydan aya ödenmeye başlandı.

2015 yılında kira yardımı alacak olan kişilere uygulamaya giren yeni sisteme göre 6306 Sayılı Kanun çerçevesinde riskli bina maliklerine sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılıyor.

Aynı zamanda kira yardımı tediyelerinde riskli yapıda ikamet şartı aranıyor. Bu şartları sağlayan malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahibi olanlara ödeme yapılıyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımı nedir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*