İzmit Körfez Geçişi’nde de son tabliye yarın yerleştirilecek!

İzmit Körfez Geçişi'nde de son tabliye yarın yerleştirilecek

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ardından İzmit Körfez Geçişi’nde de son tabliye yarın yerleştirilecek. Törene, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım katılacak.
Hükümetin çılgın projeleri arasında bulunan İzmit Körfez Geçişi Projesi’nde ‘gövde gösterisi’ zamanı. Körfez çevresindeki 4 saat süren yolculuğu 4 dakikaya düşürecek İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün son tabyası yarın devletin zirvesini buluşturacak törenle konulacak. Mayıs ayında hizmete açılması beklenen köprü, dünyanın sayılı örnekleri arasında yerini alacak.

Devletin zirvesi orada

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Boğazı’ndaki 3. Köprü’ye son tabliyenin konulması büyük yankı yaratmıştı. Bu kez bir başka dev proje olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’ne son tabliye törenle yerleştirilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla yapılacak özel tören, tarihi anlara sahne olacak.

4 saat değil, 4 dakika

EN büyük orta açıklıklı asma köprüler arasında dünyada dördüncü olacak İzmit Körfez Geçişi Köprüsü, zamandan da kazandıracak. Körfez’i geçmek için 4 saat süren yolculuk, 4 dakikaya düşecek. Son çalışmaların ardından köprünün mayısta hizmete açılması bekleniyor.

Toplam maliyeti 6.3 milyar dolar

İzmit Körfez Geçişi Projesi’nin toplam maliyetinin 6.3 milyar doları bulacağını belirten yetkililer, projede 7 bin 918 kişinin çalıştığını bildirdi. Dev projeler, on binlerce kişiye istihdam yaratması bakımından da önemli rol üstleniyor.

 

Akşam