Gayrimenkul kiralamalarında kira anlaşması bir seneliğine daha uzayan kiralamalarda kira bedelinde artış yapılıyor. Yeni kira döneminde uygulanacak zam hesaplama kuralları Borçlar Kanunu’nda açıklanıyor.

Kanunen tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Bu oranlar her ay TÜİK tarafından açıklanıyor. Geçtiğimiz ay sözleşmesi yenilenen kiracılara yüzde 15,38 oranında zam yapıldı. Peki 2018 Ocak ayonda kiralar ne kadar artacak? diyorsanız işte yanıtı..

Meskendeki kiracıya yukarıdaki oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınarak zam yapılıyor. Buna göre, 2018 Ocak’ta kiracıya en fazla yüzde 15,82 oranında zam yapılacak.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2017

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %1,37 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %1,37, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,47 bir önceki yılın aynı ayına göre %15,47 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,82 artış gösterdi.

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,91, imalat sanayi sektöründe %1,34, elektrik ve gaz sektöründe %1,67 ve su sektöründe %0,27 artış olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla artış ham petrol ve doğalgaz ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre en fazla artış; %15,32 ile ham petrol ve doğalgaz ürünleri, %3,29 ile ana metaller, %2,72 ile motorlu kara taşıtları, treyler (römork) ve yarı treylerde (yarı römork) gerçekleşti. Buna karşılık metal cevherleri %1,58, giyim eşyası %0,33 ve kömür ve linyit %0,07 ile bir ay önceye göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış enerjide gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılı Aralık ayında aylık en fazla artış enerjide ve yıllık en fazla artış ara mallarında gerçekleşti.

 

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com

 

, ,

Hemen Teslim 5 proje