İnşaat sektöründeki büyüme sürecek!

 

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu ekonomik büyüme konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Koloğlu, “İnşaat sektöründeki büyüme eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

 

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu ekonomik büyüme konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Koloğlu, “Türkiye ekonomisi, hükümetimizin attığı adımların etkisiyle üçüncü çeyrekte büyümesini sürdürdü. Üçüncü çeyrekte yüzde 11,1, ilk üç çeyrek ortalamasında ise yüzde 7,37 büyüyerek, oldukça başarılı bir performans sergiledi.” dedi.

 

2017 yılının ilk 9 ayında yüzde 10,2 büyüyen inşaat sektörünün bu büyümede çok önemli bir rol üstlendiğini belirten Başkan Celal Koloğlu, sektörün 3. çeyrek verilerine göre 2012 yılından bu yana en yüksek büyüme performansını göstererek genel ekonomik performansın üzerinde yüzde 18,7 büyüdüğünü ifade etti.

Koloğlu konuya ilişkin şu şekilde açıklama yaptı; “Hükümetimizin uyguladığı teşvik programları, kredi garanti fonu uygulaması, üretim ve istihdama yönelik teşvikler ekonomideki büyümeyi artıran unsurlar oldu. İnşaat sektörümüzün büyümesinde ise başta ulaştırma olmak üzere, enerji, tarımsal altyapı, şehir altyapısı yatırımları ve artan konut yatırımları etkin oldu. Üçüncü çeyrekte yatırım harcamalarındaki artış da dikkat çekmektedir. Yatırım harcamalarındaki artış büyümenin sürdürülebilir olması yönünde önemli bir göstergedir. İnşaat sektörüne yapılan yatırımlar sürdürülebilir büyümenin destekleyicisidir. 2018 yılında hükümetimizin yapısal reformları ve yatırımları teşvik edici politikaları sürdürmesi durumunda, kamu altyapı yatırımlarının ve özel sektör projelerinin yansımalarıyla inşaat sektöründeki büyüme eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz. Kamu yatırımlarında bir öncelik sıralaması yapılması da sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma için kritik bir öneme sahiptir. Kentsel dönüşüm süreci de önümüzdeki dönemde sektördeki hareketliliği ve büyümeyi önemli oranda artıracaktır. Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek bu büyük ve maliyetli dönüşümde yer alacak müteahhitlerin kriterlerinin açık bir şekilde belirlenmesi şehirlerimizin ve ülkemizin geleceği için hayati öneme sahiptir.”