Haciz talebi nasıl yapılır?

haciz talebi nasıl yapılır

Borçlunun borcunu ödememesi durumunda, alacaklının icra yolu ile borcun tahsil edilmesi için başvurduğu işleme haciz adı veriliyor.Peki haciz talebi nasıl yapılır? diyorsanız işte yanıtı..

Alacaklı eğer borcunu tahsil edemiyorsa icra yolu gibi hukuki yollara başvurabiliyor. Alacaklının borçludan alacağını almak için icra müdürlüğünde başlattığı hukuki işleme icra takibi adı veriliyor.

Alacaklı olan kişi borcunun tahsili için İcra Memurluğuna müracaat ediyor.Müracaatı alınan kişinin borçlu olduğu kişiye tebligat gönderiliyor. Tebligatı alan borçlu bu duruma itiraz etmek isterse yedi gün içinde itiraz edebiliyor. Aksi takdirde 3 gün içinde haciz işlemlerine başlanıyor.

Haciz işlemine başlanması için alacaklının İcra Müdürlüğü’ne gidilerek takip talebinde bulunması gerekiyor. Peki haciz talebi nasıl yapılır? diyorsanız işte yanıtı..

Haciz talebi için İcra Müdürlüğüne dilekçe yazmak gerekiyor.Haciz talebi örneği aşağıda yer alıyor:

Haciz talebi örneği..

T.C.
…..…… İCRA MÜDÜRLÜĞÜ

DOSYA NO: 2015/……….. ESAS
Alacaklı :
Vekili :
Borçlu :
Borç Miktarı : ………………………….. (Masraf ve Faizler hariç)

Konu : Gayrimenkul üzerine haciz yapılması talebidir.

Alacaklı Vekili geldi, Borçlu adına kayıtlı gayrimenkuller varsa bunların kaydına haciz konulması için TAKBİS ‘ ten sorgulanmasını ve tespit edilenlerin kayden haczini talep ederim, dedi.

..…/ ……/ 2015

Alacaklı Vekili
Av. …………………………….

Borçlu Bilgileri :

BORÇLU (AD VE SOYADI) :
TC NUMARASI :
BABA ADI :
ANA ADI :
DOĞUM TARİHİ :
DOĞUM YERİ :

Haciz işlemleri 2015!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*