Gayrimenkul gelir vergisi beyan süresi uzadı!

Kira gelir vergisi ve değer artış kazancı beyannameleri 1-25 Mart tarihleri arasında veriliyordu.Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) duyurusu, kurumun internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, 26 Mart 2018 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2017 takvimine ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi, 2 Nisan 2018 Pazartesi mesai saati bitimine kadar uzatıldı.

Elektronik ortamda beyanname veren mükellefler işlemlerini gün sonuna kadar GİB’in internet sitesinden yapabilecek.

Kira gelir vergisini beyanname verme sürecinde, vergi borcu hesaplanan ve istisnadan yüksek gelir elde edenler kira gelir vergisi ödemekle mükellef oluyor.

Kira geliri istisna sınırları konut ve işyerleri için ayrı ayrı belirleniyor. Konutlar için kira geliri istisna sınırı 3 bin 900 TL, işyerleri için kira geliri istisna sınırı ise 30 bin TL olarak belirlendi. İstisnadan yüksek geliri olanların ilk taksitini 31 Mart akşamına kadar ödemeleri gerekiyor. Vergide ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayında yapılacak.

Gayrimenkul gelir vergilerinden olan değer artış kazancı vergisi mevcut uygulamada iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılan gayrimenkuller için ödeniyor.

Vergide her sene istisna belirleniyor. 2017 yılında yapılan satışlardan elde edilen gelirlere uygulanacak istisna tutarı 11 bin TL oluyor. Kazanç elde eden kimselerin beyannamelerini vererek, 31 Mart akşamına kadar ilk taksit ödemelerini yapmaları gerekiyor. Vergide ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayında yapılacak.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com