Emlak vergisi ödenmezse cezası ne olur 2018?

 

Gayrimenkul sahipleri tarafından her sene ödenmesi gereken emlak vergisi için 1. taksit ödemeleri devam ediyor. Evi, işyeri, arsa ve arazisi olan herkesin her sene emlak vergisi ödemesi gerekiyor.

Kimlerin ne kadar vergi ödeyeceği, sahip olduğu taşınmazın değerine göre belirleniyor. Kayıtlı değer üzerinden emlak vergisi oranları hesaplanıyor. Büyükşehirde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Kanunen konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Emlak vergisi 2018 1. taksit son günü 31 Mayıs olup, mesai bitimine kadar ilgili belediyeye gidilerek ödeme yapılabiliyor. Ödemelerini internet üzerinden yapacak olan mükelleflerin ise gün sonuna kadar vakti bulunuyor. Emlak vergisi 2. taksitleri ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor.

Emlak vergisi ödenmezse cezası ne olur 2018?
Verginin ödenmemesi halinde gecikme zammı uygulanıyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor.

Örneğin emlak vergisi borcunuzun 150 TL olduğunu düşünelim gecikmenin yaşandığı her ay için 2,10 TL gecikme zammı uygulanacak.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Konuttimes.com