Emlak vergisi taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenmesi gereken vergilerin başında geliyor. Mükellefler vergiyi iki şekilde ödenebiliyorr.


Emlak vergisi 1.taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor. Mükellefler bu süre içerisinde borcunu ödememeleri halinde vergi cezası ödemek zorunda kalıyor.

Emlak vergisinin ödenmediği her ay için yüzde 1.40 oranında ceza ödeniyor. Örneğin, emlak vergisi borcunuzun 200 TL, ilk taksitinizin 100 TL olduğunu düşünelim.

Verginin Haziran’da ödenmesi durumunda, 101,40 TL; Temmuz’da ödenmesi durumunda 102,80 TL vergi ödemesi yapılıyor. Peki emlak vergisi nereye ödenir? İşte emlak vergisi ödeme yerleri…

Emlak vergisi ödeme noktaları!

Vergi ilgili belediyede ödeniyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.

İnternetten emlak vergisi ödenebilmesi için belediyenin e-belediye sistemini kullanıyor olması gerekiyor. İnternetten ödeme yapmak için vatandaşların belediyelerin e-belediye sistemine giriş yapılıyor. Ardından sicil noları ya da T.C. kimlik numaraları girilerek online bir şekilde emlak vergisi ödemesi yapılabiliyor.

Emlak vergisi alan bankalar:
AKBANK T.A.Ş.(*)
AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.
ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
ALTERNATİFBANK A.Ş.
ANADOLUBANK A.Ş.
CITIBANK A.Ş.
DENİZBANK A.Ş. (*)
BURGAN BANK A.Ş.
FİBABANKA A.Ş.
FİNANSBANK A.Ş. (*)
HSBC BANK A.Ş. (*)
ING BANK A.Ş.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. (*)
ODEA BANK A.Ş.
ŞEKERBANK T.A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. (*)
TEKSTİLBANK A.Ş.
TURKISHBANK A.Ş.
TURKLAND BANK A.Ş.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. (*)
TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş. (*)
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. (*)
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. (*)
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. (*)
POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT) **
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. (*)
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. (*)

 

Konut emlak vergisi 2017 ne kadar?
 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, ,