Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Emlak vergisi hangi tarihlerde ödenir

Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna giriyor ve vergiyi gayrimenkul sahipleri ödemekle mükellef oluyor. Peki emlak vergisi hangi tarihlerde ödenir? diyorsanız işte emalk vergisi ödeme tarihleri…

Emlak vergisi hangi tarihlerde ödenir?
Evi, dükkanı, arsa ve arazisi olan mal sahipleri her sene emlak vergisi ödemek ile yükümlü oluyor. Ödenecek tutarlar, taşınmaz malın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor.


Vergi, büyükşehir belediyesinde 2 katı olarak uygulanıyor. Buna göre yeni büyükşehir olan illerde vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak karşımıza çıkıyor. Diğer binalarda emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak hesaplanıyor.

Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Vergi taşınmaz malın bağlı olduğu belediyenin tahsilat veznelerine ödeniyor. Ayrıca ödemeler, PTT aracılığı ile yapılabildiği gibi internetten de yapılabiliyor.Peki emlak vergisi hangi tarihlerde ödenir? diyorsanız işte emlak vergisi ödeme tarihleri…

Emlak vergisi ödeme tarihleri 2016…
-Emlak vergisinin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor.
-Emlak vergisinin ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor.

Emlak vergisi hangi bankalardan ödenir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,