Emlak vergisi hangi aylarda ödenir 2017?

 

Taşınmaz mal sahipleri her sene emlak vergisi ödemekle mükellef oluyor. Gayrimenkul sahiplerinin vergi borcunu ödemeleri için öncelikle taşınmaza sahip olunduğu sene belediyeye bildirimde bulunulması gerekiyor

Ev, işyeri, arsa ve arazi sahip ve hissedarlarının ödemelerini gereken emlak vergisi ödemeleri belediyeye yapılıyor.Ayrıca e-belediye sistemine giriş yapılarak da internet üzerinden emlak vergisi borç sorgulama işlemleri yapılabiliyor.

Borç, bildirim, tahakkuk, ödeme, tahsilat, evrak takip sıhhi ruhsat başvurusu gibi birçok işlemin internet üzerinden online olarak yapılabildiği e-belediye sistemini kimi belediyeler aktif olarak kullanırken; kimileri ise henüz bu sistemi kullanmıyor.

Bu nedenle, belediyeyi arayarak sistemin kullanılıp kullanılmadığını sorgulayabilir; GİB’ten sistem hakkında sorgulama yapabilirsiniz.

Emlak vergisi hangi aylarda ödenir 2017?
İlk taksiti: Mart, Nisan ve Mayıs ayları.
İkinci taksiti: Kasım ayı.

İsteyen mükellefler vergi borcunun tamamını 1. taksit dönemi içerisinde tek seferde ödeyebiliyor. Ancak tüm borcun ilk taksit döneminde ödeme yapmadan, ikinci taksit zamanında ödenmesi mümkün olmuyor.

Kimi bankalar kredi kartına 5 taksit yapabiliyor. Emlak vergisi borcunuzu 2’den fazla taksit ile ödemek istiyorsanız bankaların emlak vergisi kampanyalarını takip edebilirsiniz.

 
Emlak vergisi ne kadar ödeyeceğim 2017?
 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com