Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Emlak vergisi hangi ayda ödenir 2016
Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından bağlı olunan belediyeye ödenen vergiler arasında yer alıyor. Peki emlak vergisinin ödendiği aylar hangileridir? diyorsanız işte emlak vergisinin ödendiği aylar…

Emlak vergisinin ödendiği aylar!
Emlak vergisi, ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz mallar için her sene ödenmesi gereken vergiler arasında yer alıyor. Vergi için ödenmesi gereken bedel, vergi oranları ile taşınmaz malın değeri üzerinden hesaplanıyor.

2016 emlak vergisi oranları şu şekilde sıralanıyor:


Normal yörelerde:
Binalarda Binde 2
Meskenlerde Binde 1
Arazilerde Binde 1
Arsalarda Binde 3

Büyükşehirlerde:
Binalarda – Binde 4
Meskenlerde – Binde 2
Arazilerde – Binde 2
Arsalarda – Binde 6

Vergi ödemeleri taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeyde yapılıyor. Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla yapılabiliyor.

Ayrıca emlak vergisi ödemelerinde internette yer alıyor. Belediyenin “e-belediye” sistemini kullanıyor olması durumunda ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor.

Emlak vergisi her sene iki eşit taksit halinde ödeniyor. Peki emlak vergisinin ödendiği aylar hangileridir? diyorsanız işte emlak vergisinin ödendiği aylar…

Emlak vergisinin ödendiği aylar 2016…

Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında; ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor.Buna göre emlak vergisinin ilk taksit dönemi 3 gün sonra başlıyor.

Emlak vergisinden muaf olmak için ne yapmalı?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,