Emlak vergisi en son hangi gün ödenecek?

Emlak vergisi en son hangi gün ödenecek

Gayrimenkuller için ödenmesi zorunlu olan emlak vergisi her sene iki eşit taksit halinde ödeniyor. İlk taksit ödemeleri Haziran ayında son bulmuştu. Peki 2015 yılında emlak vergisi en son hangi gün ödenecek? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için ödeniyor.Vergi için ödenecek bedel taşınmaz malın değeri üzerinden hesaplanıyor. Emlak vergisi oranları ev, işyeri, arsa ve araziler için ayrı ayrı oranlarda tespit ediliyor.

Meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Vergi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor.Emlak vergisi, senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.

2015 yılı emlak vergisi 1. taksiti: Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi.Emlak vergisi 2. taksiti: Kasım ayı içerisinde ödeniyor. Peki 2015 yılında emlak vergisi en son hangi gün ödenecek? diyorsanız işte yanıtı…

2015 yılı Kasım ayının 30. günü Pazartesi olması nedeni ile, vergi en son bugün ödeniyor.

Emlak vergisi ödemesi hangi bankalara yapılır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com