Emlak vergisi 2.taksiti 9 gün sonra başlıyor!

emlak-vergisi-2-taksiti-9-gun-sonra-basliyor

Ev, işyeri, arsa ve arazi sahipleri için iki taksitte emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Kasım ayında ödenecek emlak vergisi 2.taksiti 9 gün sonra başlıyor…

Emlak vergisi 2.taksiti 9 gün sonra başlıyor!
1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmazlar için emlak vergisinin ödenmesi gerekiyor.

Verginin mükellefi taşınmazın sahibi, eğer sahibi yoksa sahibiymiş gibi taşınmazı kullanan kişi oluyor.

Vergi ödemeleri, taşınmaz malın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Vergisi ödenecek taşınmazın bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla yapılabiliyor.

Ev, işyeri, arsa ve arazi sahipleri için iki taksitte emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisinin 1. taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi.

Verginin 2. taksit ödemeleri ise Kasım ayı itibariyle başlayacak. Buna göre vergi ödemeleri 9 gün sonra ödenebilecek.

Emlak vergisinde 1319 sayılı kanun kapsamında daimi ve geçici muafiyetlikler bulunuyor. Vergide ayrıca tek ev muafiyeti bulunuyor. 200 metrekare büyüklüğü geçmeyen ve geliri olmayan tek ev sahipleri bir dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.

Konut emlak vergisi beyannamesi!
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com